Přestup pravý

Přestup pravý. Domorodí obyvatelé střední a jižní Ameriky objevili bylinku, která dokáže pomoci zmírnit celou škálu problémů – od kožní dermatitidy až po kašel. Tuto bylinku pojmenovali evropští lékaři přestup pravý a začali ji používat na léčbu nejrůznějších nemocí – jako tonikum, krevní preparát, diuretikum a látku podporující pocení.

Česky:  

Přestup pravý
Latinsky:

Smilax ornata
Slovensky:

Přestup pravý

 

Léčivé účinky

Přestup pravý (Smilax ornata), zdroj: https://www.herbwisdom.com
 • Působí proti růstu nádorů a šíření rakoviny.
 • Odstraňuje kašel a zmírňuje projevy nachlazení.
 • Zmírňuje bolesti související s revmatoidní artritidou.
 • Snižuje bolesti kloubů.
 • Pomáhá léčit kožní problémy, včetně psoriázy, vředů aj.
 • Bojuje proti únavě.
 • Odstraňuje svalové bolesti a slabost.
 • Zvyšuje libido a sexuální funkce.
 • Působí proti bolestem hlavy.
 • Odstraňuje projevy dny.
 • Využívá se při poruše trávení.
 • Zmírňuje dopady poškození jater.
 • Bojuje proti infekcím, jako jsou pohlavně přenosné nemoci (kapavka, syfilis).
 • Snižuje horečku.

Použití a přípravky

Z rostliny se nejčastěji pro léčivé účinky využívají právě kořeny, bobule a listy je ale možné taktéž využít pro jejich výhody, účinky a mírnou chuť. V minulosti byly kořeny a plody využívány různými způsoby k výrobě nápojů, kvašených svačin a jiných pochoutek, které se těšily oblibě v místech, jako je Indie a Latinská Amerika.

V bylinné medicíně jsou kořeny rostliny používány k přípravě přírodních léků (tinktury, čaje, doplňků atd.), které pomáhají léčit výše uvedené zdravotní problémy.

Kontraindikace:

Přestup pravý není doporučeno používat během těhotenství nebo kojení. Není rovněž vhodný při hypertenzi a pro aplikaci společně s diuretiky, která snižují hladinu draslíku a srdečních glykosidů.

O přestupu

Přestup pravý (Smilax ornata) je technicky trvalka, která roste v teplých podmínkách, například ve většině jižních států USA nebo ve střední a jižní Americe. Rostlina je členem Liliaceae a rostlinného rodu Smilacaceae, která zahrnuje více než 300 různých druhů rostlin. Dorůstá délky až 2 metry, má škrobovité, jedlé kořeny a produkuje malé plody, které jsou jedlé pro lidi i zvířata, zejména ptáky.

Přestup roste ve formě liány nebo keře. Produkuje květy, které rostou v okolících nebo hroznech. Květy mají šest okvětních lístků a mají žlutozelenou barvu. Z nich se pak tvoří plody temné barvy – purpurové, oranžové, rudé až černé.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů