Právenka latnatá

Právenka latnatá (Andrographis paniculata) je rostlina, kterou lze snadno pěstovat. Jedná se o malý keř, kterému se daří zejména na slunci. Je známý zejména v Asii, u nás se ale začíná také rozšiřovat.

Česky:

Právenka latnatá
Latinsky:  

Andrographis paniculata
Slovensky:

Právenka latnatá

 

Česky: Právenka latnatá Latinsky: Andrographis paniculata Slovensky: Právenka latnatá

Léčivé účinky

  • Pomáhá při léčbě běžného nachlazení a chřipky.
  • Ulevuje od infekcí horních cest dýchacích.
  • Léčí infekční onemocnění.
  • Odstraňuje průjem a úplavici.
  • V minulosti byla použita jako léčba malárie.
  • Stimuluje přirozený imunitní systém těla.
  • Má protizánětlivé účinky.
  • Pomáhá předcházet vzniku krevní sraženiny.
  • Má antioxidační vlastnosti.

Použití a přípravky

Z rostliny se pro léčivé účinky používají listy a stonky. Právenka má dlouhý historický záznam jako starobylá léčivá bylina, která byla po staletí používána v ayurvédské a tradiční čínské medicíně.

Historicky byly byliny široce používány jako léčba běžného nachlazení, chřipky, infekcí horních cest dýchacích a řady infekčních onemocnění.

Díky své hořké chuti se používá jako náhrada za chinin.

Právenka latnatá se prodává ve formě doplňku potravy v podobě kapslí nebo prášku. Takto ji můžete najít pod jejím latinským názvem.

O právence

Právenka latnatá (Andrographis paniculata) pochází z jižní Indie a Srí Lanky a nachází se také v Číně, Thajsku, Indii a Pákistánu. Roste na řadě stanovišť, jako jsou pláně, svahy a pobřeží. Roste také v rušivých obdělávaných oblastech, jako jsou silnice, farmy a pustiny.

Právenka je jednoletý nebo dvouletý keř. Daří se jí na slunci nebo částečném stínu. Dorůstá výšky 45 – 120 cm. Právenka má řídké zelené kopinaté listy, které jsou dlouhé až 12 cm. Nemají žádnou vůni. Tato rostlina ale produkuje také květy, které jsou trubkovité. Mají bílou barvu a bledě fialové pruhy. Všechny části rostliny jsou velice hořké.

Dávkování

Připravte si čaj z této rostliny tak, že jednu lžičku sušeného listu (nebo 10 až 12 g čerstvého) zalijete horkou vodou. Nechte 5 až 10 minut odstát. Nápoj je nejúčinnější, pokud ho vypijete na prázdný žaludek.

Denně můžete užívat až 6 gramů sušené byliny, ale její hořká chuť může řadu lidí odradit. Pokud se chcete této hořkosti zbavit, přidejte nějaká sladidla nebo jiné aromatické přísady, jako je lékořice.

Extrakt z této rostliny můžete užívat v dávce až 400 mg dvakrát denně po dobu maximálně 10 dnů.

Možné nežádoucí účinky a interakce

Stejně jako všechny bylinné léky, užívejte i právenku s opatrností. Při užívání byly hlášeny jako vedlejší účinky svědivá kůže. Užívání by se měli vyhnout lidé trpící onemocněními žlučníku, vysokým krevním tlakem, srdečními nebo ledvinovými chorobami.

Hořké bylinky mohou také zhoršovat stávající vředy nebo přispívat k pálení žáhy. Ženy, které jsou těhotné, kojí nebo předpokládají, že budou těhotné, by neměly tuto bylinu používat, protože může způsobit potrat.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty