Polej obecná

Polej obecná (též máta polej) je vytrvalá bylina používaná při zažívacích potížích, v aromaterapii či při hubení hmyzu.

Česky: 

Polej obecná
Latinsky:  

Mentha pulegium
Slovensky: 

Mäta sivá
polej obecná
Česky: Polej obecná Latinsky: Mentha pulegium Slovensky: mäta sivá

Léčivé účinky

  • Podporuje trávení.
  • Posiluje žaludek.
  • Pomáhá proti nadýmání.
  • Má dezinfekční účinky.
  • Vhodná proti střevním parazitům.
  • Má insekticidní účinky.

Použití a přípravky

Užívá se nať jako zápar podobně jako jiné druhy máty, a to jak sušená, tak čerstvá. Esence silice se používá jako éterický olej při aromaterapii (neužívat vnitřně!).

O poleji obecné

Polej obecná (Mentha pulegium) je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje v nížinách v teplejších oblastech s dostatečně vlhkou půdou. V českých zemích se momentálně vyskytuje pouze na jižní Moravě (dříve se vyskytovala i v Polabí, odkud pravděpodobně kvůli kultivaci zemědělské krajiny vymizela).

máta polejJejí zdraví prospěšné účinky jsou velmi podobné účinkům jiných mát. Rostlina obsahuje silice, menten, limonen a jiné ketony. Tuto rostlinu je třeba užívat s nejvyšší opatrností, na rozdíl od jiných druhů mát je totiž při překročení doporučení dávek vysoce jedovatá! Požití většího množství silice může být smrtelné.

Rostlina však najde vhodné zevní užití jako repelent proti hmyzu, sušená se dává do šatníků pro odpuzení molů nebo blech. Účinky nejsou pochopitelně tak silné jako u syntetických insekticidů.

Domácí recepty:

  • Zápar: čajová lžička drogy se zalije vroucí vodou a nechá se 5 minut louhovat. Nápoj podporuje trávení. Nalačno se pije proti střevním cizopasníkům. Lze použít i jako dezinfekce na výplach úst. Při užívání této rostliny vnitřně dbejte zvýšené opatrnosti!

Čaj z poleje na průdušky popřípadě menstruační bolesti:  přidejte do 1 litru vařicí vody 20 g poleje a přeceďte po pár minutách. Je vhodné použít na dochucení med.  Na dobré trávení pijeme jeden šálek po jídle.Při průduškovém onemocnění či menstruačních potížích, pijeme šálek každou druhou hodinu.

foto: Nuuuuuuuuuuulborn1945
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů