Polej obecná (též máta polej) je vytrvalá bylina používaná při zažívacích potížích, v aromaterapii či při hubení hmyzu.
Česky:
Polej obecná |
Latinsky:
Mentha pulegium |
Slovensky:
Mäta sivá |
Léčivé účinky
- Podporuje trávení.
- Posiluje žaludek.
- Pomáhá proti nadýmání.
- Má dezinfekční účinky.
- Vhodná proti střevním parazitům.
- Má insekticidní účinky.
Použití a přípravky
Užívá se nať jako zápar podobně jako jiné druhy máty, a to jak sušená, tak čerstvá. Esence silice se používá jako éterický olej při aromaterapii (neužívat vnitřně!).
O poleji obecné
Polej obecná (Mentha pulegium) je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje v nížinách v teplejších oblastech s dostatečně vlhkou půdou. V českých zemích se momentálně vyskytuje pouze na jižní Moravě (dříve se vyskytovala i v Polabí, odkud pravděpodobně kvůli kultivaci zemědělské krajiny vymizela).
Její zdraví prospěšné účinky jsou velmi podobné účinkům jiných mát. Rostlina obsahuje silice, menten, limonen a jiné ketony. Tuto rostlinu je třeba užívat s nejvyšší opatrností, na rozdíl od jiných druhů mát je totiž při překročení doporučení dávek vysoce jedovatá! Požití většího množství silice může být smrtelné.
Rostlina však najde vhodné zevní užití jako repelent proti hmyzu, sušená se dává do šatníků pro odpuzení molů nebo blech. Účinky nejsou pochopitelně tak silné jako u syntetických insekticidů.
Domácí recepty:
- Zápar: čajová lžička drogy se zalije vroucí vodou a nechá se 5 minut louhovat. Nápoj podporuje trávení. Nalačno se pije proti střevním cizopasníkům. Lze použít i jako dezinfekce na výplach úst. Při užívání této rostliny vnitřně dbejte zvýšené opatrnosti!
Čaj z poleje na průdušky popřípadě menstruační bolesti: přidejte do 1 litru vařicí vody 20 g poleje a přeceďte po pár minutách. Je vhodné použít na dochucení med. Na dobré trávení pijeme jeden šálek po jídle.Při průduškovém onemocnění či menstruačních potížích, pijeme šálek každou druhou hodinu.
foto: Nuuuuuuuuuuul, born1945