Podražec křovištní

Podražec křovištní – Rostlina je používána již po staletí ke správnému a rychlému hojení ran. Má silné účinky, proto je důležité, hlídat si doporučené denní dávkování.

Česky:

Podražec křovištní
Latinsky: 

Aristolochia clematitis
Slovensky:

Vlkovec obyčajný

Léčivé účinky

Česky: Podražec křovištní Latinsky: Aristolochia clematitis Slovensky: Vlkovec obyčajný
  • napomáhá při špatném hojení
  • při vnitřním používání zvyšuje imunitu a obranyschopnost
  • působí proti křečím
  • používá se ve veterinární medicíně k rychlému hojení ran
  • dříve se používal u snadnění porodu nebo pro vyvolání potratu
  • pozor, silně působící bylina, která může vyvolat nežádoucí účinky

Použití a přípravky

Nesmí ji užívat těhotné a kojící ženy a malé děti. Bylina se nedoporučuje používat při užívání léčiv v moderní medicíně a její užívání by mělo být nejdříve zkonzultováno s lékařem, pro možný výskyt alergické reakce.

Používá se také ve veterinární medicíně, pro hojení ran u zvířat. Podražec křovištní se používá k výrobě mastí, pomád a tinktur.

O podražci křovištním

Podražec křovištní je stálezelená rostlina, vyskytující se v polostínu na jílovitohlinité zemině. Nemá ráda sucho a výsluní. Dobře snáší exhalace a netrpí škůdci.

Latinské rodové jméno je odvozeno od ariston – nejlépe a lochos – šestinedělka. Podražec křovištní byl totiž v dávných dobách používán k vyvolání potratu nebo pro usnadnění porodu.

Poznáme ji podle jednoduchých listů, které jsou střídavé a srdčité. Květy vyrůstající v úžlabí listu jsou žluté. Zajímavostí u květů je jejich funkce zadržování hmyzu. Vnitřní část okvětí je pokryta chlupy. Až když je pyl zralý a popráší hmyz, chloupky uvadnou a dovolí hmyzu odletět. Plodem je pak pukající tobolka s mnoha semeny.

Podražec křovištní je používán pro zlepšení imunity a zvýšení obranyschopnosti. Obsahuje alkaloid aristolochin, kyselinu aristolochovou a další látky.

Domácí recepty

Nálev: Nálev pro odstranění křečí se připraví z půl čajové lžičky sušené byliny na šálek horké vody. Používá se maximálně 1 x za šest hodin.

Kontraindikace

Ve vyšších dávkách může urychlit příchod menstruace, případně vyvolat potrat. Není vhodný pro děti.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů