Ploštičník hroznatý

Ploštičník hroznatý byl dříve známý jako Cimicifuga racemosa, dnes ho známe pod označením Actaea racemosa. Tato rostlinka má méně známé a přesto úžasné přínosy jako bylinka pro ženy v plodném věku. Byla široce používána po stovky let na bolest související s menstruačním cyklem.

Česky: 

Ploštičník hroznatý
Latinsky:

Actaea racemosa
Slovensky:

Ploštičník hroznovitý

 

Česky: Ploštičník hroznatý Latinsky: Actaea racemosa Slovensky: Ploštičník hroznovitý . Autor: H. Zell – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz Česky: Ploštičník hroznatý Latinsky: Actaea racemosa Slovensky: Ploštičník hroznovitý

Léčivé účinky

 • Dokáže mírnit projevy menopauzy u žen.
 • Ženy používají tuto bylinky pro jakékoli onemocnění spojené s plodností.
 • Léčí problémy s menstruačními cykly u žen (chybějící nebo bolestivá menstruace).
 • Snižuje zánětlivost dělohy.
 • Podporuje zdravý průtok krve a posiluje srdce.
 • Snižuje také premenstruační stavy.
 • Používá se při nespavosti.

Použití a příprava

Tato bylina byla široce používána původními americkými kmeny včetně Cherokee, Iroquois, Penobscot a MicMac. Tyto kmeny používaly ploštičník pro úlevu od bolesti. V roce 1749 ho von Linne popisuje jako bylinku pro úlevu od bolesti, stejně jako srdeční tonikum a tonikum děložní. V botanické literatuře se objevuje již v roce 1680.

Ploštičník byl široce používán pro svalové bolesti žen, bolesti dělohy a v případě dysmenorey. Tato bylina byla také široce používána jako mírné sedativum.

Ploštičník nepatří mezi rostliny, které je dobré užívat dlouhodobě. Má své specifické léčebné účinky, proto by se měl užívat pouze v případě přetrvávajících problémů, ne však déle než 6 měsíců.

 • Používá se nejčastěji ve formě tinktury ze sušeného kořene. Denně se pak používá pouze 5-15 kapek této tinktury.
 • V kapslích se ploštičník používá v dávce od 40 do 200 mg denně.

Mezi možné nežádoucí účinky užívání ploštičníku patří:

 • problémy s trávicím traktem,
 • hypotenze,
 • bolesti hlavy a závratě,
 • nevolnost,
 • rozmazané vidění,
 • ztuhlost a třes končetin
 • alergické reakce.

Neužívejte ploštičník zároveň s léky pro léčbu vysokého nebo nízkého tlaku.

O ploštičníku

Ploštičník hroznatý je původem ze severní Ameriky, konkrétně na východním pobřeží USA, od jižní části Ontaria, Kanady až po Georgii a na západě od Missouri do Arkansasu. Tato rostlina má dlouhé, bílé jemné kvetoucí vrcholy se silnými kořeny. Nepatří mezi invazivní rostliny a může být kultivována i v jiných částech světa.

Ploštičník kvete od srpna do září krásnými bílými květy, proto se častokrát vysazuje jako okrasná květina. Nejlépe jí svědčí polostín, ale při dostatečné zálivce se jí bude dobře dařit i na slunném místě.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů