Plavuň vidlačka, latinsky Lycopodium clavatum je vytrvalá bylina, v České republice chráněná a sběr je u nás zakázaný. Tato bylinka tvoří větvený systém svislých a horizontálních dutých a článkovaných oddenků. Z uzlin těchto oddenků vyrůstají krátké svazčité kořeny. Je zajímavá tím, že vytváří dva typy lodyh – jarní a letní, jež můžou vyrůst až do 1 metru.
Výskyt
Tuto bylinku můžeme najít v celém světě vyjma Středozemí. U nás se vyskytuje v horských a podhorských oblastech, vřesovištích, sušších lesích.
Léčivé účinky
- vhodná pro mokvavé ekzémy
- léčí hemeroidy a zácpy
- výborná na záněty jater
- používá se k léčbě dny a revmatismu
Pěstování
Plavuně vidlačka je u nás zákonem chráněna, tudíž se většinou dováží ze severských zemí a prodává v lékárně. Rozmnožuje se malými výtrusy, po jejichž vyklíčení dojde k oplození přes kapku vody.
Lékařství
Plavuň vidlačka je v lékařství využívána jak zevně, tak i vnitřně. Zevně se používá prášek ve formě zásypu – pomáhá při vyrážkách, mokvavých ekzémech, vředech. K utlumení křečí se dělají koupele z této byliny a působí proti revmatismu. Vnitřně jsou oblíbené čaje, různé nálevy, odvary. Nálev se užívá při nádorových onemocnění či při astmatu.
Sběr a skladování
Z plavuně se sbírají klasy a nať. Výtrusnicové klasy musí být dostatečně zralé, poté z nich vypadají výtrusy, které se dosuší na slunci. Prášek uskladníme v uzavíratelných nádobách a v temných prostorách.
Zajímavost
Plavuně se používá i mimo lékařství, například jako pomůcka k vytvoření ohnivých divadelních efektů. Plavuňový prášek spolu s karmínem používají kriminalisté ke zjištění otisků prstů nebo jím vysypávají formy při odlévání kovů. V severských státech se modré a zelené barvivo z rostliny používá na látky. Také se používá v saunách při tření pokožky.