Plavuň vidlačka

Plavuň vidlačka, latinsky Lycopodium clavatum je vytrvalá bylina, v České republice chráněná a sběr je u nás zakázaný. Tato bylinka tvoří větvený systém svislých a horizontálních dutých a článkovaných oddenků. Z uzlin těchto oddenků vyrůstají krátké svazčité kořeny. Je zajímavá tím, že vytváří dva typy lodyh – jarní a letní, jež můžou vyrůst až do 1 metru.

plavun vidlacka
Plavuň vidlačka, Autor: Bernd HaynoldFotografie je vlastním dílem, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Výskyt

Tuto bylinku můžeme najít v celém světě vyjma Středozemí. U nás se vyskytuje v horských a podhorských oblastech, vřesovištích, sušších lesích.

Léčivé účinky

  • vhodná pro mokvavé ekzémy
  • léčí hemeroidy a zácpy
  • výborná na záněty jater
  • používá se k léčbě dny a revmatismu

Pěstování

Plavuně vidlačka je u nás zákonem chráněna, tudíž se většinou dováží ze severských zemí a prodává v lékárně. Rozmnožuje se malými výtrusy, po jejichž vyklíčení dojde k oplození přes kapku vody.

Lékařství

Plavuň vidlačka je v lékařství využívána jak zevně, tak i vnitřně. Zevně se používá prášek ve formě zásypu – pomáhá při vyrážkách, mokvavých ekzémech, vředech. K utlumení křečí se dělají koupele z této byliny a působí proti revmatismu. Vnitřně jsou oblíbené čaje, různé nálevy, odvary. Nálev se užívá při nádorových onemocnění či při astmatu.

Sběr a skladování

Z plavuně se sbírají klasy a nať. Výtrusnicové klasy musí být dostatečně zralé, poté z nich vypadají výtrusy, které se dosuší na slunci. Prášek uskladníme v uzavíratelných nádobách a v temných prostorách.

Zajímavost

Plavuně se používá i mimo lékařství, například jako pomůcka k vytvoření ohnivých divadelních efektů. Plavuňový prášek spolu s karmínem používají kriminalisté ke zjištění otisků prstů nebo jím vysypávají formy při odlévání kovů. V severských státech se modré a zelené barvivo z rostliny používá na látky. Také se používá v saunách při tření pokožky.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů