Platykodon velkokvětý

Platykodon velkokvětý (Platycodon grandiflorus) patří k nejkrásnějším asijským rostlinám. Často je proto tato rostlinka přehlížena pouze jako okrasná květina, své využití ale má také jako léčivá bylinka.

Česky:  

Platykodon velkokvětý
Latinsky: 

Platycodon grandiflorus
Slovensky:

Balónovec veľkokvetý

 

Česky: Platykodon velkokvětý Latinsky: Platycodon grandiflorus Slovensky: Balónovec veľkokvetý

Léčivé účinky

  • Kořen rostliny má adstringentní účinky.
  • Působí protizánětlivě.
  • Má analgetické, antibakteriální a lehce sedativní účinky.
  • Pomáhá při trávení.
  • Je to dobrý expektorant.
  • Léčí onemocnění spojená s plícemi.
  • Kořen se používá k léčbě kašle, nadměrné tvorby hlenu v krku, bolesti v krku.
  • Jako prevenci ho užívají lidé, kteří často trpí nachlazením, chřipkou, bronchitidou, abscesy úst a krku a bolestmi ve střevní oblasti.

Použití a přípravky

V minulosti byla pro své léčivé účinky používána celá rostlina. Lidé ji sbírali ve volné přírodě a připravovali si z ní nejrůznější bylinné přípravky. V dnešní době používáme pouze kořen a rostlinku si pěstujeme komerčně – zejména v Číně.

Kořeny se sklízejí na jaře nebo na podzim ze dvou nebo tříletých rostlin. V Japonsku se mladé listy jedí a používají v salátech a v Koreji se kořeny s odstraněnou vnější kůrou používají se v polévkách. Kořeny jsou k dostání nakládané nebo konzervované v sirupu. Kořen má poněkud hořkou chuť.

Mezi látky, které jsou obsaženy v rostlině, patří saponiny, betulin, těkavé oleje, steroly a glukóza.

O platykodonu

Platykodon velkokvětý (Platycodon grandiflorus) původně pochází ze severní Číny, Japonska, Koreje a Ruska (východní Sibiře), ale dnes je široce pěstován jako okrasná rostlina po celém světě. Tato rostlinka upřednostňuje vlhkou půdu bohatou na živiny, dobře odvodněnou (nejlépe písečnou) a také potřebuje plné slunce.

Rostlina se množí semeny na jaře a odřezky v létě. Rostliny, které pěstujeme ze semínka, produkují poprvé květiny až v druhém roce. Platykodon je trvalá bylinka z čeledi Campanulaceae a je jediný druh rostlinného rodu Platycodon. Obvykle roste do výšky 50 cm a má vzpřímené stonky vznikající z tlustého kořene.

Rostlina má modrozelené, oválné, ozubené listy a velké, balónovité květové pupeny, které se otevírají do zvonovité květiny s pěti okvětními laloky. Květy jsou obvykle modré, ale mohou také přicházet v různých barvách včetně bílé.

Dávkování a podávání

Kořen se používá jako čaj, také ale jako tinktura. Chcete-li udělat čaj, použijte 1 až 2 gramy sušeného kořenového prášku v jednom šálku vroucí vody a nechte ji luhovat 10 až 15 minut.

Jako tinkturu používejte 10 až 30 kapek ve sklenici vody nebo šťávy až čtyřikrát denně. Při použití komerčních přípravků je třeba dodržovat pokyny výrobce.

Možné nežádoucí účinky

Platykodon by neměl být používán jako lék na chronický kašel a jako u všech léčivých bylin, poraďte se před použitím se svým lékařem.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů