Pitulník žlutý

Česky:  

Pitulník žlutý
Latinsky:  

Galeobdolon luteum

Slovensky: 

Hluchavník žltý

Žlutou hluchavku asi důvěrně znáte. Stojí obvykle ve stínu své známější bílé sestry, přestože vám může nabídnout množství zdravotních benefitů. Jmenuje se pitulník žlutý, pěstovaný někdy v našich zahradách i jako okrasná rostlina.

pitulnik zluty
Zdroj foto: Kurt Stüber [1] / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Léčivé účinky:

pomáhá při potížích s močením

používá se při závažných onemocněních ledvin

pomáhá proti kožním vyrážkám

uplatní se při léčbě vlhkého kašle

stimuluje aktivitu střev

poskytne úlevu při poruchách trávení

působí proti křečím

využijete ho při vředech a na křečové žíly

pomáhá i v případě zánětu močového měchýře a ledvin

čistí krev

pomáhá na gynekologické potíže i při problémech s otěhotněním

uplatní se i u terminální cirhózy ledvin a hydronefrózy

vhodný pro pacienty na dialýze

výplachy pomáhají proti zánětům v dutině ústní

pomáhá s nespavostí a nervozitou

Použití a přípravky:

Pitulník žlutý se používá zejména v lidové medicíně. Dříve býval mnohem oblíbenější, ovšem ve specializovaných obchodech či homeopatických lékárnách je bez potíží k dostání i dnes. Ceněny jsou na něm zejména jeho silné protikřečové účinky, často se tedy používá jako doplněk při léčbě různých nemocí. Mezi účinné látky patří zejména třísloviny saponiny, cholin, flavonové glykosidy, slizy a samozřejmě vonné silice.

Měli byste vědět: Dříve se pitulník používal zejména při léčbě tuberkulózy.

Kromě toho najdeme u pitulníku také mírný expektorační účinek. Čaj z jeho natě pomáhá odstraňovat vazký hlen z dýchacích cest při nachlazení. Uplatní se proto i při léčbě kašle a zánětů dýchacích cest. Lidová medicína také zmiňuje pitulník jako skvělou bylinku pro ženy. Pomáhá při gynekologických onemocněních, ale je doporučován i při problémech s otěhotněním.

Sbírá se zejména kvetoucí nať. Podívejte se na její léčivé vlastnosti a vhodné aplikace. Stonky se sklízejí od dubna do května a ihned poté se zvolna usuší. Nejcennější jsou mladé části rostliny, jež obsahují nejvíce účinných látek. Ovšem mnohdy je nať pitulníku sbírána celá, a to kvůli obsahu některých cenných minerálů. Vše musí probíhat na větraném místě a při maximální teplotě 35 °C. Usušený pitulník je nutné skladovat nejlépe ve vzdušném plátěném pytlíku nebo vaku.

Pitulník žlutý také pomáhá při problémech trávicí soustavy. Dokáže například stimulovat aktivitu střev a poskytne úlevu při poruchách trávení. Pomáhá i při zánětech močových cest nebo při zánětech v dutině ústní. A pozitivně působí i na nervovou soustavu, takže mimo jiné pomáhá na uklidnění nebo při nespavosti. A v neposlední řadě také čistí krev.

Při gynekologických potížích nebo problémech s otěhotněním se užívá čaj, ovšem léčivé účinky pitulníku si lze dopřát v podobě sedací koupele, prospěšné při léčbě některých ženských obtíží.

pitulnik
Zdroj foto:Kurt Stüber [1] / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Nálev z pitulníku žlutého

Užívá se zejména nálev, který se připravuje takto: 1 lžíce byliny se zalije 250 ml vroucí vody. Vše se nechá 10 minut louhovat, poté se nálev přecedí a vypije. A to nejlépe 2x denně (při léčbě onemocnění dýchací cest pak 3x denně). Ale počítejte s tím, že má poněkud nezvyklou travnatou chuť, takže se určitě do hrnku nebojte přidat trochu medu.

Obklady z pitulníku na ekzémy

Pitulník lze používat i zevně a to při léčbě ekzémů a dalších zánětlivých stavů kůže. K přípravě léčivých obkladů budete potřebovat rovnou tři vrchovaté čajové lžičky sušené byliny. Vše povařte v půl litru vody a nechte odvar chvíli odpočinout. Vlažný jej přeceďte a namočte v něm vhodnou textilii. Tu poté přikládejte na postižené místo po dobu 15-20 minut 3x denně.

Měli byste vědět: Stejný obklad lze použít i při léčbě křečových žil nebo obávaných bércových vředů.

Čaj s pitulníkem pro vlhkému kašli

Že jste si letos nestihli nasušit pitulník v dostatečném množství? To naštěstí vůbec nevadí.

Pokud nemáme dostatek květů a listů, smíchejte květy a listy pitulníku se sušenou svízelí přítulou a zlatobýlem. Vše ve stejném poměru. Na jeden díl pitulníku tedy přijde jeden díl zlatobýlu a jeden díl svízele. Poté uvařte jednu vrchovatou lžičku této směsi ve 250 ml vody. Po 5-7 minutách sceďte a čaj vypijte. Dopřávejte si ho 3x denně a to nejdéle po dobu 14 dní.

Měli byste vědět: Pitulník žlutý není oficiálně uznávanou léčivkou. Nicméně protože obsahuje velmi podobné látky jako oblíbená hluchavka bílá (Lamium album) má v lidové medicíně své nezastupitelné místo.

O pitulníku žlutém

Pitulník žlutý patří do rodiny hluchavkovitých (Lamiaceae), a proto se mu někdy říká „žlutá hluchavka“. Dnes se pěstuje nejenom pro své léčivé účinky, ale také z estetických důvodů. A to zejména tam, kde potřebujeme rychle pokrýt velké plochy půdy chudé na živiny svěží zelení. Za dobrých podmínek dosahuje opravdu úctyhodné výšky až 60 cm, ovšem průměrná délka stonku je 30 cm. Na stoncích s hranatým průřezem vyrůstají jemné listy ve tvaru srdce, jejich okraje zdobí drobné zoubky. Základní druh pitulníku žlutého má tmavě zelené listy, některé odrůdy určené pro okrasné pěstování jsou však barevnější.

Tato rostlina kvete od května do července. Květy pitulníku jsou žluté, i když spodní ret koruny může někdy nabídnout pohled na zajímavě vypadající hnědou skvrnu. Tato bylinka je opylována téměř výlučně čmeláky, ovšem můžeme na něm spatřit i včely. Ty se dovnitř květů dostávají snadno – prohryžou si otvor po straně. Květy také velmi příjemně voní, ze všeho nejvíce tato kombinace připomíná spojení citrónového balzámu a citronu. Plodem pitulníku jsou čtyři černé vejčité tvrdky, uvnitř vyplněné bílým masíčkem.

Tento druh je mrazuvzdorný, což však neznamená, že nepotřebuje při pěstování žádnou péči. Vyžaduje zejména místo chráněné před větrem. Sazenice lze svěřit zemi na jaře nebo na podzim. Optimální počet činí 10 kusů na 1m2. Zpočátku není výsadba příliš hustá, ale nezapomínejte že se pitulník žlutý dokáže do svého okolí rychle šířit dlouhými oddenky. Kromě toho však do svého okolí pitulníky velmi rychleji expandují také semeny. Mnohdy je tedy třeba jejich počet v kultuře redukovat. Používají se jako podrost pod stromy i jako rychlerostoucí půdokryvná výsadba. Celistvý porost obvykle utvoří už ve druhém roce od výsadby.

Kontraindikace:

Máte-li alergii na hluchavku, pak neužívejte ani pitulník žlutý. Není rovněž vhodný pro malé děti, těhotné ženy a kojící matky.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty