Pískožil křídlatý

Pískožil křídlatý (Ammobium alatum) je rostlina, která svým vzhledem vzdáleně připomíná heřmánek – má žlutý střed a bílé okvětní listy. Jeho užití je však odlišné. Neřadí se mezi léčivé bylinky, proto se využívá spíše jako okrasná rostlina. Vhodná je zejména do sušených vazeb a daří se jí v teplejších klimatických podmínkách.

Česky:

Pískožil křídlatý
Latinsky:

Ammobium alatum
Slovensky:

Piesočník krídlatý

 

Česky: Pískožil křídlatý Latinsky: Ammobium alatum Slovensky: Piesočník krídlatý

Léčivé účinky

  • Má pozitivní účinky na pokožku.
  • Podporuje funkci lymfatického systému.

 

 

Použití a prostředky

Používá se jako čerstvá i sušená rostlina do různých květinových vazeb. Jakmile se květy napůl rozvinou (obvykle v polovině léta), je ten pravý čas je nařezat, svázat a pověsit vzhůru nohama a vysušit. Vždy sušte rostliny v teplých, ale dobře odvětraných místnostech. Obvykle můžete sklízet několikrát během jedné sezóny. Po vysušení středový žlutý disk ztmavne, čemuž lze předejít tak, že pískožil sklidíte brzy. Není vhodný pro vnitřní použití.

O pískožilu

Pískožil křídlatý (Ammobium alatum) dorůstá výšky až 60 cm, náleží k rodu Asteraceae. Kvete v období pozdního jara až do začátku podzimu bílým a žlutým květem. Miluje prostředí, které je bohaté na slunce a dobře odvodněnou půdu. Preferuje pH půdy mezi 5,5 a 6,5. Pokud chcete rostlinu zasít, lehce obalte osivo půdou a semena (2-3 na rostlinu) nesaďte příliš hluboko. Udržujte mírně vlhkou půdu. Až začne rostlina klíčit, vlhká půda už není žádoucí. Mezi jednotlivými rostlinami nechte prostor aspoň 45 cm.

Květ dosahuje šířky asi 1,9 cm, má bílou barvu s velkými, kontrastními žlutými středy. Semena můžete sadit v březnu a dubnu uvnitř nebo i přímo na zahradě (po ukončení období mrazu). Pískožil křídlatý je pěstován jako trvalka. Avšak v oblastech, kde jsou mrazivé zimy, roste pouze jako jednoletá bylina. Původem pochází rostlina z Austrálie, v některých oblastech může být invazivní. Listy rostliny mají stříbřitě-zelenou barvu. Je potravou pro mnohé druhy motýlů.

„Okřídlená“ část rostliny je stopka, která je natolik podivná, že vypadá uměle. Nicméně i tak je pískožil křídlatý pěstován jako okrasná rostlina.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů