Pimentovník pravý

Pimentovník pravý (Pimenta dioica) je, ač se to podle názvu nezdá, jedním z nejpoužívanějších koření na celém světě. Jeho malé hnědé plody ve tvaru kuliček známe všichni – říkáme mu nové koření. Hojně ho používáme zejména na přípravu vývarů a omáček. Má ale také další využití?

Česky:

Pimentovník pravý
Latinsky:

Pimenta dioica
Slovensky:  

Pimentovník lekársky

 

Česky: Pimentovník pravý Latinsky: Pimenta dioica Slovensky: Pimentovník lekársky

Léčivé účinky

  • Stimuluje trávení.
  • Má aromatické vlastnosti.
  • Působí proti nadýmání.
  • Má protizánětlivé vlastnosti.
  • Používá se proti zvracení, průjmu.
  • Pomáhá léčit horečku, chřipku a nachlazení.
  • Pozitivně působí na menstruační křeče a silné menstruační krvácení.
  • Léčí cukrovku.
  • Působí proti únavě.

Použití a přípravky

Z rostliny se používají nezralé plody (bobule), zejména jejich kůra a skořápka. Ostatní části rostliny ale mají také léčivé použití. Používá se jako přírodní bylinný prostředek. Obsahuje karmínový trávicí stimulant a má aromatické vlastnosti.

Vypráví se, že když v 16. století chtěli Španělé přivést z „Nového světa“ koření, které bylo využíváno Indiány jako pepř (Piper nigrum), spletli se. Místo pepře přivezli plody z rostliny Pimenta dioica.

Pimentovník je bohatý na vitamíny A, C, niacin, riboflavin a thiamin, minerály draslík, mangan, železo, selen a hořčík a obsahují metabolity kyseliny homo-mandlové a kyseliny homovanilové.

Jedna z jejích aktivních složek, eugenol, se používá pro své lokální anestetické a antiseptické vlastnosti a je součástí mnohých dentálních výrobků. Zubní lékaři užívají eugenol jako lokální anestetikum a antiseptikum pro zuby a dásně.

Rozdrcené bobule z nového koření se používají jako topická aplikace k léčbě modřin a pro zklidnění bolestivých kloubů a svalů. Obsahují třísloviny, které mají mírný anestetický účinek. Prodávají se taktéž ve formě doplňků stravy jako kapsle nebo tablety.

O pimentovníku

Pimentovník pravý (Pimenta dioica) je původem z jižního Mexika, Střední Ameriky a Západní Indie. Dnes se komerčně pěstuje v Mexiku, Hondurasu, Trinidadu, na Kubě a na Jamajce. Je to jediné koření, které je jedinečné pro Nový svět. Proto se také tomuto koření říká „nové koření“.

Pimentovník je tropický stálezelený strom, který roste do výšky 7-13 metrů. Strom má šedobílou kůru, která se odlupuje. Jedná se o pomalu rostoucí, křovinatý tropický strom s velkými, lesklými listy, které mají eliptický tvar. U listových axilů se objevují pyramidální buňky malých bílých květů.

Květy jsou samčí a samičí; samičí květy jsou plodné a rozvíjejí se v hvězdokupy hnědožlutých, pikantních bobulí s jedním nebo dvěma semeny. Nezralé bobule jsou zelené a sklízejí se v této fázi, kdy je chuť v nejlepším stavu. Po zralosti se plody zbarví fialově.

Dávkování a aplikace

Obvyklá dávka nového koření jako komerčního doplňku stravy je jedna nebo dvě kapsle, užívané dvakrát denně s vodou před jídlem.

Možné nežádoucí účinky a interakce

Pimentovník pravý může způsobit závažné alergické reakce u osob s přecitlivělostí. Během těhotenství a během kojení je třeba se vyhnout doplňkům stravy z této rostliny. Je kontraindikován u pacientů s chronickými gastrointestinálními stavy, jako jsou duodenální vředy, refluxní onemocnění, spastická kolitida, divertikulitida, disartikuláty a ulcerózní kolitida.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty