Peťour maloúborný

Česky:
Peťour maloúborný
Latinsky:
Galinsoga parviflora
Slovensky:
Žltnica maloúborová

Peťour maloúborný (Galinsoga parviflora) je jednoletá rostlina, která patří do čeledi hvězdnicovité. Jedná se o starou indiánskou léčivku. Okolo roku 1875 byla rostlina přivezena do Evropy. Aktuálně se vyskytuje takřka po celé Evropě a zřejmě i v jiných kontinentech.

petour malouborny
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Léčivé účinky

 • Podporuje látkovou výměnu.
 • Čistí krev.
 • Působí proti viróze, chřipce.
 • Účinná při kožních problémech.
 • Zklidňuje svědění při ekzémech.
 • Pomáhá při léčbě lupénky, bércových vředů, vyrážkách.
 • Snižuje tlak krve.
 • Pomáhá na špatně hojící se rány.
 • Podporuje tvorbu a kvalitu mateřského mléka.
 • Posiluje imunitu.
 • Pomáhá při rekonvalescenci po nemoci.
 • Snižuje horečku.
 • Pomáhá při paradentóze.

Použití a přípravky

Sbírá se kvetoucí nať po celou dobu vegetace. Rostlina obsahuje flavonoidy, bílkoviny, pryskyřičné látky, saponiny, vitamín C a další prospěšné látky. Peťour maloúborný je považován za univerzální rostlinu.

Bylina se používá ve formě tinktury, odvaru, zábalu, čerstvé šťávy či koupele. Peťour maloúborný působí desinfekčně. Pro akutní doplnění vitamínu C lze rozžvýkat kvetoucí nať a vysát šťávu.

Dávkování tinktury je 3×30 kapek denně. Při paradentóze se rostlina žvýká. Koupele jsou vhodné při ekzémech, při nedokrvení dolních končetin, bércových vředech. Obklady pomáhají při bolestech kloubů. Čerstvou šťávu lze kombinovat se šťávou z červené řepy, mrkvovou apod.

Peťour maloúborný se používá i v kuchyni, kde se využívají mladé listy a výhonky. Dají se zpracovat podobně jako špenát. Také je lze přidat do zeleninových salátů či použít jako přílohu.

O peťouru maloúborném

Peťour maloúborný (Galinsoga parviflora) je jednoletá rostlina, která dorůstá do výšky až 50 cm. Má lysou lodyhu, jen slabě a krátce chlupatou. Listy jsou řapíkaté, jen horní přisedlé, vejčité a jemně zubaté. Úbory jsou malé, do 5 mm v průměru, každý z nich se skládá z několika drobných květů. Úbory jsou uspořádány ve vidlanech. Korunní plátky jsou bílé. Rostlina kvete od jara do pozdního podzimu. Plodem jsou drobné nažky.

Kontraindikace

Peťour maloúborný není vhodný pro těhotné ženy.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů