Penízek rolní

Penízek rolní (Thlaspi arvense) je jednoletá bylina, která se využívá proti zánětům a horečnatým onemocněním.

Česky:

Penízek rolní
Latinsky: 

Thlaspi arvense
Slovensky:

Peniažtek roľný

 

penízek rolní
Česky: Penízek rolní Latinsky: Thlaspi arvense Slovensky: Peniažtek roľný

Léčivé účinky

  • Vhodný proti streptokokovým infekcím.
  • Pomáhá snižovat horečku (antipyretické účinky).
  • Pomáhá při infekci ledvin.
  • Pomáhá při onemocnění jater.
  • Pomáhá při vykašlávání.
  • Vhodný při kožních zánětech.
  • Vhodný při menstruačních potížích.

Použítí a přípravky

Užívají se semena a lístky sbírané před rozkvětem. Listy se dají louhovat jako zápar, semena se využívají především jako koření. U dobytku mohou semena způsobit problémy se žaludkem.

Penízek rolní byl hojně používán na přípravu různých potravin, kontrolu škůdců, jako stavební materiál pro hmyz a další účely. Ačkoli s sebou přináší mnohé léčivé účinky, má také jednu obrovskou nevýhodu. Velmi snadno se šíří a patří mezi invazivní rostliny. Proto je potřeba jeho růst pravidelně kontrolovat. Jediná rostlina může v rámci svého ročního cyklu produkovat až 20 000 semen.

Protože má však rostlina hluboké kořeny, není snadné si s ní poradit. Ruční vytrhávání není příliš účinné, takže pokud se budete chtít této rostlinky zbavit, budete muset použít rýč. Rostliny se přitom zbavte ještě před jejím dozráním a vývojem semen.

V různých oblastech může být považován za plevel, ale spousta agrofarmářů používá penízek rolní jako plodinu vysazovanou mezi kukuřičnými a sójovými plodinami. Jakmile jsou z rostlin extrahovány oleje, zbývající semenná moučka může být zpracována na palivo do letadel, krmivo pro zvířata nebo bílkovinné přísady pro lidskou spotřebu.

O penízku rolním

Penízek rolní (Thlaspi arvense) je jednoletá bylina, která se vyskytuje hlavně v hlinitých půdách, na polích, u cest, na zahradách či rumištích. V českých zemích se vyskytuje běžně až do podhorských oblastí. Rostlina obsahuje hořčík, olej, vitamín C, E a glukózinoláty. Původem je penízek polní z Evropy a byl převezen také do Severní Ameriky.

Penízek rolní má jednoduché laločnaté listy a malé bílé květy se čtyřmi okvětními lístky. Pokud necháte penízek rolní růst, bude produkovat jeden nebo více tuhých, žebrovaných stonků. Na konci těchto stonků se vyvíjejí květy, které rostou v růžici. Jedná se o rostlinu s nepříjemným zápachem.

Penízek rolní kvete od poloviny jara do konce léta. Z květů se vyvíjí ploché lusky s četnými drobnými semeny.

foto: Matt Lavin
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty