Pastinák setý

Pastinák setý (Pastinaca sativa) je vytrvalá bylina, která se nachází v teplejších oblastech. Často je podobou pastinák zaměňován s mrkví.

Česky: 

Pastinák setý
Latinsky: 

Pastinaca sativa
Slovensky:

Paštrnák siaty

 

pastinák setý
Česky: Pastinák setý Latinsky: Pastinaca sativa Slovensky: Paštrnák siaty

Léčivé účinky

  • Působí močopudně.
  • Působí sedativně.
  • Zvyšuje chuť k jídlu.
  • Pomáhá při močových potížích.
  • Má zklidňující účinky.
  • Tlumí křeče hladkého svalstva.

Použití a přípravky

Pastinák se již od starověku používal jako příloha k jídlu stejně jako dnes mrkev a brambor. Ke konzumaci byl především určen kořen. Zbytek rostliny najde využití jako koření do salátů či polévek.

V lékařství se pastinák používá nejčastěji sušený ve stínu. Jeho kořen obsahuje mnoho látek např. vitamíny B, C, cukry, škroby atd. Dalším způsobem použití může být forma nálevu.

Tuto bylinu by neměli požívat často jedinci, kteří jsou citlivý na kožní onemocnění, neboť u nich může propuknout onemocnění kůže, které vzniká působením slunečního světla. Také těhotným ženám neprospívá, neboť ve velkém množství může docházet k překrvení dělohy a trávicí trubice.

O bylince

pastinák setý účinkyPastinák setý (Pastinaca sativa) je rostlina vysoká 30-100 cm, která kvete ve druhém roce. Zdomácněla v Evropě, kam se dostala z Kavkazu, a později byla i převezena do Ameriky. Kořen pastináku, jak bylo řečeno, je podobný mrkvi, ale dá se snadno odlišit – má výraznější chuť a více bledé zabarvení. V současné době se pěstuje skoro na celém světě, ale ne všude je považován za přínosnou. Například v Americe je pastinák pokládán za druh plevelu. Je třeba také pastinák rozlišovat od bolehlavu plamatého, neboť části bolehlavu jsou jedovaté.

Domácí recepty

  • Je lepší pastinák nejdříve oloupat. Dále se může vařit, péct, připravit z něho kaši nebo ho opečený podávat k masu. Výborná je jeho kombinace s mrkví.
  • Uvařené kořeny v páře se rozkrojí podélně, poté se nechají zkaramelizovat s máslem, hnědým cukrem a muškátovým oříškem. Takto uvařený pastinák se dá posypat sekanými vlašskými ořechy.
foto: Joshua Mayer, Gilles Péris y Saborit

bylinkopedie koupit bylinky a produktySemena Pastináku setého můžete zakoupit na eshopu SEMENA.CZ   ZDE

 

 

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů