Pastala rozprostřená

Česky:  

Pastala rozprostřená
Latinsky: 

Turnera diffusa
Slovensky:

Pastala rozprestretá

Pastala rozprostřená je známější pod jménem damiána. Listy této rostliny byly používány jako afrodiziakum a podporovaly sexuální sílu původních obyvatel Mexika, včetně mayských indiánů, a i dnes jsou používány jak pro pohlavní stimulaci mužů a žen, tak také pro zvýšení energie, při depresi, impotenci a menstruačních problémech.

Léčivé účinky

Pastala rozprostřená, CC BY-SA 3.0, Odkaz
 • Listy působí jako afrodiziakum.
 • Podporuje pohlavní funkce u mužů i žen.
 • Zvyšuje energii.
 • Působí proti depresi.
 • Odstraňuje impotenci a menstruační problémy.
 • Snižuje projevy astma.
 • Užívá se ke zlepšení trávení a k léčbě zácpy.

Použití a přípravky

Bylina je používána jako obecné tonikum ke zlepšení celkové pohody člověka. V jihozápadní kultuře amerického kontinentu je ale známá zejména díky svým účinkům na sexuální funkci. Stimuluje střevní trakt a přivádí kyslík do genitální oblasti. Také zvyšuje energetickou hladinu, která hodně obnovuje libido a touhu. U žen damiána často obnovuje schopnost dosáhnout orgasmu. Damiána se používá především jako energické tonikum a afrodiziakum pro muže i ženy.

 • Z rostliny se používají hlavně listy.
 • Nejčastěji se tato rostlina pije ve formě čaje.
 • Konzumují se také plody této rostliny.
 • Čaj z této rostliny se užívá pro dosažení relaxačního pocitu.
 • Ženy užívaly čaj dvě hodiny před pohlavním stykem pro zlepšení prožitku.

O pastale

Pastala rozprostřená (Turnera diffusa) je malý keř s aromatickými listy. Nachází se na suchých, slunečných, skalních svazích v jižní části USA, Mexiku a střední Americe. Z celého rodu pastaly jsou využívány zejména dva: Turnera aphrodisiaca a Turnera diffusa.

Rostlina je typická svými malými žlutými květy a silnou, aromatickou vůní, která připomíná heřmánek. Jejich chuť je hořká. Listy jsou hladké a oválné a zejména ony se používají k dosažení léčivých účinků této rostliny. Damiána kvete na konci léta a produkuje malé tobolky, které svou chutí připomínají fíky.

Kontraindikace:

Nepoužívejte tu bylinku, pokud užíváte léky obsahující progesteron. Pacienti s diabetem by ji měli používat opatrně, protože pastala rozprostřená může snížit hladinu cukru v krvi

Alkoholické tinktury a alkoholové extrakty vyrobené z pastala se silně nedoporučují při duševních onemocněních, stejně jako při některých typech chorob, ovlivňujících centrální nervový systém – např. při Alzheimerově chorobě a Parkinsonově nemoci.

Tato bylinka se nedoporučuje rovněž v těhotenství – může způsobit potrat.

Varování: při použití velkého množství se mohou objevit mírné vedlejší účinky – zejména gastrointestinální poruchy, změny nálady, nespavost.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů