Česky:Outkovka pestrá |
Latinsky:Trametes versicolor |
Slovensky:Trúdnikovec pestrý |
Běžný druh houby, rozšířený po celé ČR (pochází z Asie, odkud se postupem času rozšířila na většinu kontinentů). Outlovka pestrá se poznáte snadno podle jejího typického zabarvení. Další názvy a lidová označení outkovky jsou: krocaní ocas, královská houba, coriolus, tráva říše nebes, kawatake nebo Yun-Zhi (z tradiční čínské medicíny).
Léčivé účinky
Při své procházce lesem jste ji už určitě potkali, aniž byste věděli, jaký poklad vlastně míjíte. Může pomoci se zažívacími problémy, nechutenstvím, nevolností, onemocněním jater, nefritidou, chronickým kašlem, astmatem, úzkostí, bledostí, nespavostí, psychickou únavou, nedostatkem koncentrace a pozornosti, chronickou únavou, artritidou či závratí. A velice ceněna je jako lék na bolesti hlavy nebo jako prostředek proti zlatému stafylokokovi.
V tradiční čínské medicíně se outkovka pestrá ( Yun-Zhi) používá k léčbě mnoha onemocnění. TČM jí přisuzuje sladkou chuť, studený charakter a účinky na meridiány sleziny, plic a jater. Houba má Qi-tonické vlastnosti, které odvádějí hlen, zklidňují ducha Shen, přivádějí krev do srdce a posilující a regulující imunitní systém.
Věděli jste, že: V Japonsku směli v dřívějších dobách outkovku jako universální lék používat pouze členové císařské rodiny a ti nejvážnější samurajové? Ostatním byla zapovězena. Stejná pravidla měly i odvary například z lesklokorky lesklé.
Outkovka pestrá – účinné látky:
V jejích pestrobarevně vybarvených plodnicích najdeme mimo jiné polysacharidy (PSP čili polysacharidpeptid, krestin alias polysacharid K – PSP), jednoduché cukry (manóza, xylóza, galaktóza, ramnóza, arabinóza), ergosteroly, fungisterol, betaglukany, tetaraol, triterpenoidy, cerevisol, sistostreol, tuky, glykoproteiny, vitamíny skupiny B a četné minerály.
Použití – Léčivý účinek:
Přítomné polysacharidy významně posilují imunitní systém a tím i podle aktuálních účinnost chemoterapie při léčbě rakoviny prsu (další typy rakovin jsou prozatím ve stádium výzkumu, předpokládá se však všeobecné pozitivní působení). Outkovka obsahuje také PSP polysacharidy a fruktooligosacharidy, které příznivě ovlivňují střevní mikroflóru (bylo zaznamenáno například významné zvýšené počtu prospěšných bakterií Bifidobacterium spp. Lactobacillus spp.
Naopak pozitivně působí proto některým jiným nežádoucím patogenům bakterií ve střevech (například Clostridium spp., Staphylococcus spp., Enterococcus spp.).
Mezi další vědecky prokázané vlastnostmi patří:
- antibakteriální (MRSA staphylococcus),
- protozoicidní (malárie),
- hypotenzní,
- antivirotické (HIV),
- antidiabetické
- a antirevmatické.
Nejčastější indikace outkovky pestré:
Kandidóza a další systémové infekce patogenními houbami, profylaxe a léčba časné boreliózy či karcinomu prsu.
Kontraindikace:
Tato houba zlepšuje imunitu a proto se předpokládá, že může oslabovat imunosupresivní účinky některých léčiv(používaných k oslabení imunity například po transplantacích nebo při autoimunitních onemocněních).
Outkovka pestrá může také snížit srážlivost krve, stabilizovat hladinu glukózy v krvi a snížit krevní tlak. Proto by měla být během jejího používání věnována pozornost možným interakcím s léky na výše uvedené obtíže.
Pro použití u těhotných nebo kojících žen nebyl zatím shromážděn dostatek informací. Proto se její užívání nedoporučuje. Díky účinkům na srážlivost krve by neměla být outkovka pestrá používaná před, během a po chirurgických zákrocích (doporučuje se odstup nejméně dva týdny).
Pokud se u vás objeví příznaky senzibilizace nebo pociťujete-li jiné nežádoucí účinky, ukončete léčbu outkovkou. V ostatních přídech je tato houba dlouhodobě bezpečná.
O outkovce pestré
Původně pochází z Asie, ovšem už před dávnou dobou se rozšířila i na většinu území Evropy, Severní Ameriky, ale i Austrálie. Obvykle roste ve skupinách, přilehlé plodnice se navzájem překrývají. V přírodě ji najdeme po celý rok, hlavně na mrtvých stromech v listnatých lesích, ale i v zahradách a parcích, s výjimkou vyšších horských lokalit. Šířka plodnic se pohybuje v rozmezí 3-8 cm, tloušťka pak nepřesahuje 2-5 mm. Mladé outkovky jsou světle hnědé starší na sobě nesou zřetelné soustředné zóny různých odstínů od hnědé přes tmavě modrou až černou. Okraj plodnice je ostrý a tenký s vlnitými okraji. Na starších plodnicích může vyrůstat zelená řasa. Samotné tělo houby je po utržení elastické a aromatické. Nebudete-li si jistí, podívejte se při určování na rourky – jsou krátké, obvykle bílé či krémové, u starších plodnic šedé.
Věděli jste, že: z farmakologického hlediska patří outkovka k nejvíce prozkoumaným a využívaným druhům léčivých hub?
Domácí recepty:
Outkovky můžeme v přírodě sbírat po celý rok. Je třeba je rozdrtit a sušit v peci při 50 ° C. Skladujeme ve vzduchotěsné nádobě na suchém místě bez přístupu světla. Nejméně vody obsahují od konce léta až do jara. Outkovky sesbírané v tomto období jsou tedy pro výsledné zpracování nejjednodušší. Drtí se nebo mixují. Vzniklá hmota připomíná jemnou buničinu a je třeba ji nadále zpracovat. A to buď sušením nebo zalitím kvalitním alkoholem (poté vznikne účinná tinktura na mnohé neduhy.
Odvar z outkovky:
10 gramů prášku zalijeme 500 ml vody, 45 minut vaříme, scedíme a vypijeme. Ideálně ve dvou až třech dávkách během dne.
Pro posílení imunity:
Užíváme prášek z outkovky 3x denně, nejlépe před jídlem, Možno rovněž zalít šálek horké vody a po deseti minutách vypít.
Náš tip: Plodnice outkovky se velice špatně drtí kvůli vysokému obsahu celulózy. Použijte tedy food procesor nebo přímo mixér.