Orsej jarní

Česky:

Orsej jarní
Latinsky:  

Ficaria verna
Slovensky:

Blyskáč jarný
Česky: Orsej jarní Latinsky: Ficaria verna Slovensky: Blyskáč jarný

Léčivé účinky

  • Pomáhá proti oběhovým potížím
  • napomáhá stahovat cévy
  • používá se při léčbě hemoroidů

 

Použití

Orsej jarní se v dávných dobách používala při léčbě oběhového aparátu. Místní šamani mu přikládali velkou moc. I v lidovém léčitelství našla své velké uplatnění, zvláště při léčbě hemoroidů.

Rostlina může při špatném dávkování vyvolat alergické reakce, proto věnujte zvýšené pozornosti při čtení příbalového letáku. Při používání spolu s léčivy konzultujte konzumaci bylinky s lékařem či lékárníkem.

O Orseji jarní

Orsej jarní roste na vlhkých místech, vyskytuje se na travnatých březích potoků a řek, loukách i na světle listnatých lesích, kde tvoří malé trávníky. Původně pochází z Británie a Evropy, odtud se rozšířila i do Severní Ameriky.

Orsej jarní je vytrvalá bylinka, dorůstající do výšky 10 až 30 centimetrů. Má rozsáhlý kořenový systém a větvenou, poléhavou lodyhu. V úžlabí listů se tvoří drobné žluté květy. Plodem je nažka a po odkvětu celá rostlina usychá. Do dalšího roku zůstává podzemní část s hlízami.

K léčbě se používají kořeny a listy, sbírající se na jaře před květem. Moderní medicína rostlinu používá k výrobě čípků, mastí a pomád.

Orsej se dříve hojně používala při léčbě kurdějí a stala se vyhledávaným prostředkem proti oběhovým potížím. Rostlina má silné toxické účinky, při nesprávném použití hrozí otrava, vyvolaná podrážděním pokožky, žaludku a zažívání.

Domácí recepty

Čípky: Pro léčbu hemoroidů se používá orsej jarní k výrobě čípků. Rostlina se zahřívá spolu s parafínem. Délka je individuální, hotovou směs poznáme podle toho, až se do něj těkavé silice přestanou vstřebávat. Potom se parafin přecedí a o ochlazení se vytvaruje do tvaru čípků.

Použití v gastronomii: Orsej jarní se často používá do jarních zdravých salátů, díky vysokému obsahu C. Vybírat musíme pouze mladé rostliny před rozkvětem.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty