Oreláník barvířský

Česky:

Oreláník barvířský
Latinsky:  

Bixa orellana
Slovensky:

Bixa orellana

Oreláník barvířský je v západním světě poměrně málo známá bylinka. Byla hojně využívána domorodci ve střední a jižní Americe na výrobu červeného barviva na tělo a rty. Ale v dnešní době se používá spíše k léčbě a prevenci proti různým nemocem.

Česky: Oreláník barvířský Latinsky: Bixa orellana Slovensky: Bixa orellana , CC BY-SA 3.0, Odkaz

Léčivé účinky

 • Plody oreláníku chrání zdraví očí (obsahují karotenoidy) před UV zářením.
 • Plody zabraňují známkám předčasného stárnutí.
 • Listy mají protizánětlivé vlastnosti.
 • Listy léčí různá kožní onemocnění.
 • Listy omezují schopnost jater produkovat LDL (špatný) cholesterol.
 • Listy pomáhají při trávení.
 • Všechny části rostliny mají hypoglykemické vlastnosti (snižují hladinu glukózy v krvi).

Použití a přípravky

Plody oreláníku:

 • Jedlá buničina kolem semen chutná podobně jako čerstvý pepř s nádechem sladkosti z muškátového oříšku. Obvykle se suší, rozemele a přidá se do oleje – tato olejová směs se pak přidává do pokrmů a dodává typickou chuť indické a latinskoamerické kuchyni.
 • I když možná neznáte typickou kořeněnou chuť oreláníku, je pravděpodobné, že už jste ho dříve konzumovali. Z této rostlinky se totiž vyrábí potravinářské barvivo, které se přidává například do sýrů, másla, margarínu, koláčů, sušenek a obilovin.

Listy oreláníku:

 • Odvar z listů a alkoholu se aplikuje lokálně na kůži, uklidňuje řadu kožních onemocnění (popáleniny, řezné rány, tržné rány a další) a ve formě slabšího odvaru se pak používá k léčbě vaginálních infekcí.
 • Listy se také požívají k získání léčebných vlastností uvedených výše.
 • Čaje z listů oreláníku se používají k léčbě průjmu a ke zmírnění příznaků úplavice.

O oreláníku

Oreláník je vlastně název pro semínka, která rostou uvnitř plodu na stromě oreláníku (Bixa orellana). V přírodě se vyskytuje v jižní Americe a v Karibiku a několika dalších oblastech s tropickým nebo subtropickým podnebím.

Oreláník dozrává na podzim, ovoce pak padá přímo ze stromu na zem. Ovoce samotné není jedlé, ale semínka uvnitř něj ano. Zatímco ovoce se používá zejména v kuchyni, listy této rostliny jsou využívány zejména pro své léčivé vlastnosti.

V současné době prochází oreláník řadou lékařských studií, které mohou objevit další léčebné vlastnosti této rostliny. Některé neoficiální důkazy naznačují, že oreláník může pomoci v léčbě rakoviny prostaty a mohou zlepšit zdraví srdce, léčit reprodukční problémy, eliminovat systémové infekce a další.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů