Orchidej vzpřímená

Česky:  
Orchidej vzpřímená
Latinsky:  
Bletilla striata
Slovensky:  
záhradná orchidea

Orchidej vzpřímená (Bletilla striata) je velice krásná rostlina. Proto ji spousta lidí pěstuje pouze jako okrasnou květinu, aniž by si byli vědomi jejích významných léčivých účinků. Tento druh orchideje má důležité postavení v tradiční čínské medicíně.

Česky: Orchidej vzpřímená Latinsky: Bletilla striata Slovensky: záhradná orchidea

Léčivé účinky

  • Má adstringentní účinky.
  • Působí jako expektorant.
  • Léčí trávicí problémy.
  • Používá se na léčbu horečky.
  • Léčí chronický kašel, zánět průdušnice spojený s bronchitidou.
  • Používá se k léčbě hemoptýzy (vykašlávání krve z dýchacího traktu).
  • Zastavuje krvácení způsobené žaludečními vředy.
  • Používá se jako hemostatická látka pro krvácení z močového traktu, rektální krvácení, krvácení z nosu a některá traumatická krvácení.

Použití a přípravky

V bylinné medicíně se používají kořeny (hlízy) rostliny. Malé kořeny a kořenová kůra se odstraní a oddenky se promyjí a suší na slunci předtím, než jsou nakrájeny nebo rozemlety na jemný prášek.

Hlavní látky v rostlině jsou želatina, esenciální olej, stilbenoidy, blespirol a fenanthren glukosidy.

V západní bylinné medicíně je kořen známý pro své adstringentní, expektorantní a změkčovací (kvůli vysokému obsahu hlenu v rostlině) účinky a je používán k léčbě trávení, úplavice a horečky. Avšak v západní bylinné medicíně je tento druh orchideje používán velice zřídka.

Velmi málo lidí, kteří pěstují tuto rostlinu z okrasných důvodů, si je vědoma její hodnoty jako léčivé byliny a jejího významu v čínské bylinné medicíně. Orchidej vzpřímená je klasifikována jako hořká, mírně chladná a slabě sladká bylina. Při konzumaci je nejprve hořká, ale sladší, když se chvíli žvýká.

Je to důležitá rostlinná léčivá rostlina v tradiční čínské bylinné medicíně a byla poprvé popsána v čínské lékařské literatuře asi v roce 500 před Kristem. Bylinka byla používána ke snížení otoku, podporování tvorby tkáně a zastavení krvácení.

Prášek vyrobený z kořene je používán externě jako bylinné ošetření pro vředy, otoky, popáleniny a akné.

O orchideji

Orchidej vzpřímená (Bletilla striata) roste v jižní a východní části Číny, Japonska, Hong Kongu a na některých pacifických ostrovech. Pěstování rostliny pro použití v bylinné medicíně se provádí převážně v provincii Guizhou v Číně. V Evropě a ve Spojených státech se pěstuje pouze jako okrasná květina.

Orchidej vzpřímená je z čeledi Orchidaceae. Rod Bletilla obsahuje devět nebo deset druhů orchidejí, které jsou pojmenovány podle španělského botanika Dona Louise Bleta. Oddenek produkuje kopinaté listy, které jsou světle zelené.

Ze středu každé kopule se zvedá zakřivená stopka květů, která je dlouhá 25 cm nebo více a rozkládá se nad listy. Šest až 12 fialových až růžových květů o průměru asi 3 až 5 cm se v závislosti na klimatu objevují od dubna do června. Když jsou rostliny pěstovány uvnitř v květináčích, mohou kvést také v zimě.

Dávkování a podání

Chcete-li zastavit krvácení žaludku nebo střev, užívejte 6 g práškového kořene třikrát denně.

K léčbě hemoptýzy nebo krvácení z konečníku, může být tato orchidej použita v kombinaci s rostlinou Sanguisorba officinalis a Agrimonia pilosa. Tyto dvě byliny byly také používány v západní rostlinné medicíně k zastavení krvácení. Prášek ze tří bylin je smíchán a vyroben jako pasta ke konzumaci.

Možné nežádoucí účinky a interakce

Kořen by neměl být používán s přípravky, které obsahují druhy rostlin rodu Aconitum.

Také by tato bylinka neměla být aplikována na chronický zánět plic.

Pokud je bylina používána ve velkých dávkách po dlouhou dobu, je toxická.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty