Okřehek menší

Česky:
Okřehek menší
Latinsky:
Lemna minor
Slovensky:
žaburinka menšia

Okřehek menší (Lemna minor L) je v čínské lidové medicíně častokrát zaměňován za rostlinu s názvem závitka mnohokořenná (Spirodela polyrhiza) – koneckonců, obě rostliny jsou si navzájem podobné jak vzhledem, tak také léčivými účinky. V literatuře čínské medicíny najdeme obě rostlinky pod jedním názvem – „fu ping“.

Okřehek menší
Česky: Okřehek menší Latinsky: Lemna minor Slovensky: žaburinka menšia

Léčivé účinky

  • Je zdrojem bílkovin.
  • Má protizánětlivý a diuretický účinek.
  • Léčí záněty horních cest dýchacích.
  • Působí jako čisticí prostředek pro chronické revmatické onemocnění, jako je revmatoidní artritida a osteoartritida.
  • Používá se k léčbě kožních vyrážek, ekzémů, otoku a kousnutí hmyzem.

Použití a přípravky

V bylinné medicíně se používají všechny části rostliny – ať už čerstvé nebo sušené. Okřehek menší se sbírá v průběhu letních měsíců a suší se na slunci.

  • Používá se v tradiční čínské medicíně, nebo jako potravinový zdroj.
  • Používá se zejména interně v kombinaci s jinými léčivými bylinami.
  • Externě se používá na problémy s kůží.
  • Používá se jako krmivo pro zvířata i jako možný zdroj potravin pro lidi.

Pokud máte rostlinu v rybníku spolu s rybami, může jim okřehek poskytnout potravu. Na rostlině si pochutnají také ptáci a může být ochranou pro divoké rostliny pod vodní hladinou.

Okřehek obsahuje látky, jako jsou flavonoidy, diterpeny, polysacharidy, třísloviny, vitamíny B1, B2 a C a nenasycené mastné kyseliny. Navíc může být zajímavým zdrojem bílkovin pro kulturisty a vegetariány, protože obsahuje až 45 % bílkovin.

Z historie

  • Pedanius Dioscorides (1. století n.l.) doporučil okřehek proti kožní nemoci zvané erysipel (lokalizovaný zánět kůže).
  • Henrik Smith (1495 – cca 1563), dánský humanista a lékař, píše, že okřehek může být použit jako preventivní opatření proti morovým onemocněním.
  • Simon Paulli (1603-1680), dánský fyzik a přírodovědec, napsal, že okřehek může pomoci ženám, které trpí bolestí hlavy z nadměrného vystavení se slunci. V takovém případě by rostlinu měli zabalit do plátěné utěrky a přiložit si ji na čelo.

Aplikace rostliny v tradiční čínské medicíně

Okřehek má ostrou a spíše hořkou chuť a v čínské bylinné medicíně je považován za bylinku, která má „chladnou energii“ a vyvolává pocení. Používá se hlavně pro onemocnění související s respiračním systémem a systémem močových cest.

V Číně je bylina používána pro regulaci tělesné teploty (redukuje vysokou horečku) a otoky (edémy). Externě se používá jako lék na různé kožní onemocnění, jako je vyrážka, ekzém, spalničky a kousnutí hmyzem.

V čínském bylinném léku je bylinka buď použita samostatně, nebo v kombinaci s jinými bylinami.

Jiné použití

Okřehek může být užitečný jako krmivo pro kuřata. Bylina obsahuje vysoké koncentrace vápníku (10-25 g/kg sušiny), což je minerál potřebný pro slepice k produkci vajec. Navíc byliny obsahují xantofyly a karotenoidy, které jsou zodpovědné za oranžově žlutou barvu žloutku.

Vzhledem k tomu, že rostlina může do 16 hodin zdvojnásobit svou biomasu, je jednou z nejrychleji rostoucích vyšších rostlin. Rychlý růst spolu s vysokým obsahem bílkovin v rostlinách je zvláště zajímavý pro genetické inženýrství a farmaceutický průmysl.

Okřehek je také účinný jako čistička vody, když se pěstuje v znečištěné vodě.

O okřehku

Okřehek menší (Lemna minor L) roste v půdě bohaté na živiny a nejlépe ve stojatých vodách (kaluže, příkopy, rybníky). Tato rostlina je rozšířena ve velké spoustě částí světa s výjimkou polárních a tropických oblastí. Tato rostlina se může stát velice obtížným plevelem v rybnících, ale je velmi snadné ji odstranit z vodního povrchu. Tento rostlinný materiál je skvělým přídavkem do kompostu.

Okřehek menší je malá vodní vytrvalá rostlina, která roste v hustých koloniích plovoucích na vodní hladině. Rostlina není rozdělena na stonky a listy, ale tvoří ploché, lesklé a zelené disky. Vytváří několik drobných kořenů. Miniaturní květiny (samčí a samičí) se skládají ze dvou stonků a jednoho ovocného listu a může být docela obtížné je odhalit.

Během letních měsíců rostou na hladině, ale na podzim klesají a tvoří turion (zimní pupeny u vodních druhů). Stoupá na povrch, když se blíží jaro.

Dávkování a podání

Jako odvar: obvyklá denní dávka je 3,10 g byliny pro vnitřní použití.

Jako prášek: 1-2 g denně pro vnitřní použití.

Externí použití: podle potřeby.

Nežádoucí účinky a možné interakce

Okřehek je považován za bezpečný a nemá žádný závažný vedlejší účinek. V některých případech ale může obsahovat vysoké množství oxalátu vápenatého, což je látka, která může přispět k tvorbě ledvinových kamenů. Protože okřehek má schopnost vytahovat toxiny z vody, neměl by se užívat takový okřehek, který roste ve vysoce kontaminované vodě.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty