Ocún jesenní

Česky:  

Ocún jesenní
Latinsky:  

Colchium autumnale
Slovensky: 

Jesienka obyčajná

Ocún jesenní (Colchium autumnale) je vytrvalá, prudce jedovatá bylina, známá spíš jako okrasná. Mělo by se s ní zacházet s největší opatrností.

ocún jesenní
Česky: Ocún jesenní Latinsky: Colchium autumnale Slovensky: Jesienka obyčajná

Léčivé účinky

 

  • Tiší bolesti při dně.
  • Pomáhá při revmatických onemocněních.

Použití a přípravky

Užívá se semeno, hlíza a někdy i květ. Ocún se téměř výhradně užívá při nemocech revmatických a při potížích se dnou, poněvadž zvyšuje vylučování močové kyseliny a zastavuje záchvat dny.

Pro velkou jedovatost může drogu předepsat jen lékař, který kontroluje její účinek. V poslední době se zkoumá vliv ocúnových sloučenin na růst zhoubných nádorů.

Dnes se prakticky užívá jen čistý z ocúnu izolovaný alkaloid kolchicin, jehož výhodou oproti droze je standardnost účinku a možnost přesného dávkování.

O ocúnu jesenním

ocún jesenní účinkyOcún jesenní (Colchium autumnale) je vytrvalá bylina. Tato rostlina je rozšířená téměř v celé Evropě. U nás roste na vlhkých loukách, zvláště v hornatých oblastech.

Všechny části rostliny obsahují jedovaté alkaloidy. Obsah alkaloidů kolísá podle počasí, podle stupně zralosti a doby skladování. Z více než dvaceti alkaloidů je nejdůležitější kolchicin. Patří k nejznámějším mitotickým jedům. Z ocúnu byla izolována látka „F“ (desacetylmethylkolchicin), označovaná jako demekolcin. Tato látka má silný antimitotický účinek, je méně toxická než kolchicin a stala se účinným lékem při různých krevních chorobách a zhoubných nádorech.

Nejvíc alkaloidů mají semena. V semenech je alkaloidů až 1,2 %, v hlízách až 1,0 % a v květech asi 1,0 %.

Pozor: Jed z ocúnů se může dostat i do mléka ovcí, koz či krav, které jej spásají. V takovém případě může být jejich mléko otrávené.

Varování: Přípravky z ocúnu přispívají ke zmírnění bolestí a potížích při dně. Ve větších dávkách vyvolávají průjmy a poškození jater. Ve velkých dávkách se dostavuje otrava, která může končit smrtí.

 foto: Hindrik Sijens, tsiegretlop
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů