Ocún jesenní

Česky:  

Ocún jesenní
Latinsky:  

Colchium autumnale
Slovensky: 

Jesienka obyčajná

Ocún jesenní (Colchium autumnale) je vytrvalá, prudce jedovatá bylina, známá spíš jako okrasná. Mělo by se s ní zacházet s největší opatrností.

ocún jesenní
Česky: Ocún jesenní Latinsky: Colchium autumnale Slovensky: Jesienka obyčajná

Léčivé účinky

 

  • Tiší bolesti při dně.
  • Pomáhá při revmatických onemocněních.

Použití a přípravky

Užívá se semeno, hlíza a někdy i květ. Ocún se téměř výhradně užívá při nemocech revmatických a při potížích se dnou, poněvadž zvyšuje vylučování močové kyseliny a zastavuje záchvat dny.

Pro velkou jedovatost může drogu předepsat jen lékař, který kontroluje její účinek. V poslední době se zkoumá vliv ocúnových sloučenin na růst zhoubných nádorů.

Dnes se prakticky užívá jen čistý z ocúnu izolovaný alkaloid kolchicin, jehož výhodou oproti droze je standardnost účinku a možnost přesného dávkování.

O ocúnu jesenním

ocún jesenní účinkyOcún jesenní (Colchium autumnale) je vytrvalá bylina. Tato rostlina je rozšířená téměř v celé Evropě. U nás roste na vlhkých loukách, zvláště v hornatých oblastech.

Všechny části rostliny obsahují jedovaté alkaloidy. Obsah alkaloidů kolísá podle počasí, podle stupně zralosti a doby skladování. Z více než dvaceti alkaloidů je nejdůležitější kolchicin. Patří k nejznámějším mitotickým jedům. Z ocúnu byla izolována látka “F” (desacetylmethylkolchicin), označovaná jako demekolcin. Tato látka má silný antimitotický účinek, je méně toxická než kolchicin a stala se účinným lékem při různých krevních chorobách a zhoubných nádorech.

Nejvíc alkaloidů mají semena. V semenech je alkaloidů až 1,2 %, v hlízách až 1,0 % a v květech asi 1,0 %.

Pozor: Jed z ocúnů se může dostat i do mléka ovcí, koz či krav, které jej spásají. V takovém případě může být jejich mléko otrávené.

Varování: Přípravky z ocúnu přispívají ke zmírnění bolestí a potížích při dně. Ve větších dávkách vyvolávají průjmy a poškození jater. Ve velkých dávkách se dostavuje otrava, která může končit smrtí.

 foto: Hindrik Sijens, tsiegretlop
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
TIP
Popis:

Internetový obchod s produkty pro zdraví. Prozdravi je největším internetovým obchodem s doplňky stravy, přírodní kosmetikou, zdravotními přístroji a zdravou výživou v České republice.

 

nabídka produktů

 

TIP
Popis:

Jsme rodinná firma, která se zabývá prodejem a obchodem už od roku 1992. V posledních letech děláme radost lidem přírodní kosmetikou, doplňky výživy, vitamíny, speciálními jedlými oleji a medicínou.

 

nabídka produktů

 

TIP
Popis:

Cílem Pepi je být spolehlivým partnerem pro výběr produktů do domácnosti a na zahradu. Neustále se snaží rozšiřovat sortiment a kvalitu vlastních služeb.

 

Nabídka produktů