Mučenka pletní

Česky: 

Mučenka pletní
Latinsky:

Passiflora incarnata
Slovensky: 

Mučenka opletavá

Mučenka pletní (Passiflora incarnata) je tropická rostlina, která je známá především díky svým oranžovým plodům. Tyto plody jsou jedlé, využívají je zvířata a také lidé – plody jsou velmi chutné a častokrát se jimi nahrazuje marakuja. Využití má ale celá rostlina, včetně stonků, květů a listů, která se využívá pro své léčivé účinky po celém světě.

Česky: Mučenka pletní Latinsky: Passiflora incarnata Slovensky: Mučenka opletavá

Léčivé účinky

 • Tradičně je používána k léčbě poruch spánku.
 • V homeopatické medicíně se využívá k léčbě bolestí a nervového vyčerpání.
 • Působí jako sedativum.
 • Užívá se ke zmírnění úzkosti.
 • Je užitečná také ke zmírnění příznaků astmatu.
 • Dobře působí také na vysoký krevní tlak.

Použití a přípravky

Farmakologická aktivita mučenky je přičítána především alkaloidům a flavonoidům. Různé části rostliny mají různá množství aktivních alkaloidů.

 • Plody této rostliny jsou využívány larvami motýlů jako potrava.
 • Využívá se celá rostlina – a to v čerstvé i sušené podobě.
 • Z mučenky se připravuje také čaj, který zlepšuje kvalitu spánku.
 • Z plodů se vyrábí džem a další pochutiny.
 • Mučenkou můžeme nahradit jiné tropické ovoce – marakuju.

O mučence

Mučenka pletní (Passiflora incarnata) je druhem popínavých rostlin. Některé z druhů mučenek jsou známé pro své nádherné květiny, jiné zase pro své plody. Mučenka pletní produkuje jedlé plody. Pochází z tropických a subtropických oblastí Ameriky. Květy mají 5 okvětních lístků v modrobílé barvě, ovoce je vejčité a obsahuje mnoho malých semen. Listy jsou dlanitě složené, většinou trojlaločnaté. Mučenka kvete v červenci. Plody této rostliny jsou nejprve zelené, dozrávají do oranžové barvy.

Mučenka pletní byla objevena v roce 1569 španělskými průzkumníky v Peru. Folklór, který obklopuje tuto rostlinu, se pravděpodobně datuje do dávné minulosti jihoamerického kontinentu. V České republice lze mučenku pěstovat ve skleníku, zimní zahradě nebo v bytě.

Nálev z mučenky na stres, nervozitu: do hrnku s vroucí vodou vložíme 1 malou lžičku sušených listů mučenky. Louhujeme 15 minut a scedíme.Pokud trpíte nespavostí, šálek si udělejte před spaním.

Čaj na duševní rovnováhu: Ve stejném poměru smícháme mučenku s meduňkou. Odebereme jednu čajovou lžičku této směsi a vsypeme do cca 250 ml horské vody.Louhujeme 10 minut a pak přecedíme.

Kontraindikace:

Tuto bylinku by neměly používat těhotné ženy, protože může způsobit silné kontrakce a není doporučena ani pro kojící matky. Použití mučenky spolu se sedativy nebo hypnotiky se nedoporučuje, může zesilovat jejich účinek. Vysoké dávky mučenky mohou těžké bolesti hlavy a poruchy zraku. U sušené bylinky nepřekračujte maximální denní dávku 8 gramů, u ostatních přípravků se řiďte doporučeným dávkováním.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů