Morušovník bílý

Česky:  
Morušovník bílý
Latinsky:

Morus alba

Slovensky:

Morušs biely

Morušovník bílý: Jde o ovoce, které naše babičky dobře znaly, ale my ho dnes spíše podceňujeme. A přitom mají moruše celou řadu pozitivních účinků na fungování našeho těla. Jak tedy moruše zpracovat a k čemu se hodí?

morusovnik
Zdroj foto: Shizhao / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)

Léčivé účinky

pomáhá při anémii

příznivě ovlivňuje hladinu cukru v krvi při cukrovce II. typu

pomáhá při léčbě obezity

poradí si s prevencí silného krvácení

pomáhá na kardiovaskulární problémy

jde o skvělý antioxidant

poradí si s některými onemocněními pokožky

pečuje o játra

hodí se se na problémy s dýchacím systémem

Použití a přípravky

Morušovník bílý je velmi cenná rostlina, jejíž vlastnosti teprve dnes vědci řádně doceňují. Proběhla už celá řada výzkumů. Jeden z nich například prokázal, že plody bílé moruše obsahují látky, které snižují hladinu cukru v krvi, a kromě toho také významně snižují pravděpodobnost rozvoje nebezpečné aterosklerózy. Velmi dobře se hodí také na hubnutí. Dnes lze proto bílou moruši velmi často spatřit právě v přípravcích, určených pro kontrolu tělesné hmotnosti.

Ovoce i listy bílé moruše se používají v lidové medicíně. Plody jsou na našem trhu nejčastěji dostupné v sušené formě. Skládají se převážně z uhlohydrátů (něco přes 83 g na 100 g ovoce). Ale obsahují také vlákninu (přibližně 7 g), bílkoviny (3 g) a nenasycené tuky (také 3 g).

A neměli bychom zapomínat ani na to, že plody bílé moruše nám mohou nabídnout také vysoké množství kyseliny askorbové (vitamínu C), vitaminu B a další důležité mikro a makro prvky. Ve hře je zejména příznivý obsah zinku, manganu, železa, mědi, draslíku a vápníku. A najdeme v nich také antioxidanty a esenciální aminokyseliny. Jde zejména o ty, které si náš organismus nedokáže sám vyrobit – methionin, threonin, arginin a leucin.

Na trhu existuje mnoho přípravků obsahujících v různé koncentraci přírodní výtažky z této cenné rostliny. Bílá moruše je ceněna zejména pro své antioxidační vlastnosti, důležité zejména při procesu hubnutí. Její unikátní složení účinných látek totiž snižuje oxidaci lipoproteinů s nízkou hustotou. Jde o proces, které velmi efektivně brání růstu „špatného“ cholesterolu v krvi. Právě to stojí za již zmíněnou dobrou prevencí aterosklerotického poškození.

Bílá moruše obsahuje také složky, jenž se podílí na snižování hladiny cukru v krvi. Jde například o sloučeninu DNJ, ta ovlivňuje rychlost rozkladu škrobu obsaženého v potravinách, které běžné konzumujeme. Trvá mu tedy o něco déle, než se rozštěpí na jednoduché cukry. Jde tedy o proces, který pomáhá snižovat postprandiální hyperglykémii.

Ovšem účinné složky, používané v lidové medicíně, obsahují také listy morušovníku bílého. Jedná se zejména o sloučeniny ze skupiny flavonoidů. Ty pomáhají s eliminací nebezpečných bakterií. Poradí si i s takovými „známými firmami“ jako je zlatý stafylokok, salmonella a Shigella dysenteriae. Alkaloidy, které najdeme jak v morušových listech, tak i morušové kůře, pak dokáží působit antivirově a dokáží také blokovat reverzní transkriptázu HIV (flavonoidové deriváty).

V listech najdeme rovněž kyselinu askorbovou, beta-karoteny, kyselina listovou

morusovnik bily
Zdroj foto: John Robert McPherson / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

(vhodnou třeba pro prevenci vývojových vad plodu), makro a mikroelementy (nejvíce jsou zastoupeny železo, vápník a hořčík). Ceněn je v nich také vysoký obsah látek s antibakteriálními, antimykotickými a antivirovými vlastnostmi, a samozřejmě i alkaloidy.

Bílá moruše ve také vítanou složkou jídelníčku u lidí, kteří bojují s přebytečnými kilogramy. Vědci prokázali, že extrakt z moruše dokáže způsobit snížení tělesné hmotnosti. Prozatím jde o pokus na myších, trpících obezitou závislou na stravě. Extrakt z moruše jim byl podáván po dobu 32 dnů. Právě proto se bílá moruše v poslední době objevuje jako účinná složka doplňků stravy podporujících hubnutí.

Další výzkumy se také aktuálně věnují účinnosti bílé moruše při prevenci Alzheimerovy choroby. Naděje jsou veliké. Vypadá to totiž, že extrakt z listů toho nízkého stromu blokuje tvorbu proteinu β-amyloid1-42 a zároveň také snižuje jeho neurotoxicitu. A podle některých vědců právě tyto proteiny dokáží spolu dalšími faktory spustit nevratné degenerativní procesy Alzheimerovy choroby na mozku.

Extrakty z listů moruše bílé mají také protizánětlivý účinek. A podle všeho také dokáží ochránit jaterní buňky před poškozením.

Použití moruše v kosmetice

Kromě komplexního vnitřního působení je v poslední době bílá moruše užívána také v péči o pleť. Listy moruše (podobně jako morušová kůra) obsahují složky, které přirozeně bělí pokožku. Mohou se proto hodit při léčbě nepříjemného zabarvení – například pih nebo chloasmů.

Protože je moruše také cenným zdrojem antioxidantů, pak při použití v krémech a mastech zabraňuje stárnutí pokožky, a navíc ji chrání před škodlivými účinky volných radikálů. Pleťová voda z moruše také dokáže zmírnit podráždění a zánět kůže.

Morušový čaj

Pokud chcete využít léčebných účinků moruše, připravte si čaj z jejích listů. Postačí vám jedna lžička sušených listů, přelitá šálkem horké vody . Nechte 5 minut louhovat a vypijte. Užívejte třikrát denně jak prevenci aterosklerózy, při pomoci s regulací krevního cukru nebo při použití moruše jako prostředku napomáhajícího hubnutí. Dlouhodobé užívání není ničím omezeno, pozor by si měli dávat jen diabetici.

O morušovníku bílém

Moruše bílá (Morus alba) je menší listnatý strom. Pravděpodobně pochází z Číny, kde jsou její listy potravou pro larvy bource morušového, a tvoří tedy nezbytnou součást produkce přírodního hedvábí. V 11. století se moruše začala lokálně pěstovat i v Evropě. V současné době ji lze ve zplanělé formě nalézt na mnoha místech, včetně Afriky, Severní a Jižní Ameriky a některých větších tichomořských ostrovech. V jiných částech světa není primárně používána jako potrava bource, používá se spíše jako okrasná rostlina a nebo jako živý plot. Existuje několik desítek druhů morušovníků, ale v současné době nejznámější je moruše bílá (Morus alba L.)

Má-li moruše dobré podmínky k růstu, pak dosahuje výšky až 15 metrů. Ovoce svým tvarem připomíná ostružiny. Plody se od sebe liší barvou – mohou být bílé růžové, červené nebo téměř černé. Ovoce je jedlé a velmi chutné. Dobře zralé moruše, které samy odpadávají od stopky, mají výraznou sladkou chuť. Obsahují mnoho jednoduchých cukrů, v sušeném stavu jsou považovány za jídlo, které pomáhá regenerovat tělo.

Léčivý účinek moruší byl znám již starým Číňanům, kteří používali s oblibou zejména její listy, a to pro snížení vysokého krevního tlaku a jako prostředek proti vysokému cholesterolu.

Kontraindikace

Nedoporučujeme použití přípravků s extrakty z moruše bílé těhotným a kojícím ženám a také osobám, které trpí alergií na moruši. Lidé trpící cukrovkou by se pak před jakoukoli léčbou měli poradit s diabetologem. Protože tento extrakt umožňuje účinně snížit hladinu glykémie, při současném užívání antidiabetik může dojít k nebezpečné hypoglykémii.

Nadměrná konzumace plodů může přispět k problémům se zažíváním, k významnému poklesu cukru v krvi nebo k výraznému kolísání hladiny cholesterolu. Myslete na to, že znásobení dávky neumocní léčebné účinky moruše, a to ani při hubnutí. Naopak vám může uškodit.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty