Mochna nátržník

Česky:  

Mochna nátržník
Latinsky: 

Potentilla erecta
Slovensky:  

Nátržník vzpriamený

Léčivé účinky

Česky: Mochna nátržník Latinsky: Potentilla erecta Slovensky: Nátržník vzpriamený
  • používá se při léčbě úplavice
  • léčí některé druhy žloutenky
  • napomáhá zastavit krvácení
  • usnadňuje hojení střevních zánětů
  • zmírňuje menstruační bolesti
  • používá se k výplachům při krvácení z nosu
  • působí proti zánětu dásní
  • napomáhá léčit kožní ekzémy, hnisavé vředy a popáleniny

Použití

Mochna nátržník je známou bylinkou již od středověku. Léčitelé a šamani ji používali pro nejrůznější zánětlivé onemocnění a ke zmírnění menstruačních těžkostí.

Dodnes se tato léčivka používá jak v lidovém léčitelství, tak i v moderní medicíně, kde se přidává do nejrůznějších tinktur, napomáhající při střevních potížích.

O mochně nátržníku

Mochna nátržník hojně roste po celé Evropě. U nás se nachází na okrajích lesů, na podhorských stráních i na pastvinách či podél lesních cest.

Nátržník najdeme v celé Evropě. U nás roste zejména na okraji lesů, na pod horských stráních, na pastvinách a podél lesních cest.

Oblíbili si jí také zahrádkáři pro její odolnost, krásný tvar a kompaktní růst. Prospívá jí nehostinné místo a je odolná vůči sešlapání. Vytváří krásné půdo-pokryvné koberce. Jsou to nízké plazivé vytrvalé rostliny, kvetoucí žlutými kvítky.

Čerstvé oddenky se sbírají a využívají pro výrobu tinktury, napomáhající při střevních potížích a při Crohnově chorobě. Spolehlivě zastavuje krvácení. Tinktura je vhodná při žaludečních katarech, v gynekologii se používá při dlouhodobé a intenzivní menstruaci.

Kloktadla desinfikují ústní dutinu, léčí záněty dásní a pomáhají při léčbě paradontózy. Omýváním se léčí mokvavé ekzémy, hnisavé vředy, popáleniny i popraskaná kůže.

Domácí recepty

Tinktura: Čerstvý oddenek nakrájený nadrobno se přelije 40% lihem v poměru 1:4-5. Louhuje se po dobu tří týdnů a po přefiltrování se používá v poměru jedné polévkové lžíce spolu se sklenkou vody jednou denně.

Odvar: Usušené oddenky v poměru jedné až dvou čajových lžiček se zalijí 250 mililitry vody, z odvaru se udělá kloktadlo nebo roztok pro čištění kožních ran.

Kontraindikace

Při velkých dávkách nebo v kombinaci s dubovou kůrou by mohlo dojít k nepříjemné zácpě.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů