Merlík vonný

Česky: 

Merlík vonný
Latinsky:  

Dysphania ambrosioides
Slovensky:  

Mrlík voňavý

Merlík vonný (Dysphania ambrosioides) je jednoletá bylina, která je ceněná pro své zdravotní přínosy. Má poměrně výraznou chuť, proto se často využívá také v kuchyni. Dnes už se jedná o poměrně zapomenutou bylinku.

Merlík vonný (Dysphania ambrosioides, dříve Chenopodium ambrosioides), slovensky: Mrlík voňavý

Léčivé účinky

  • Pomáhá zabíjet střevní parazity.
  • Dodává chuť ostatním bylinným nápojům.
  • Snižuje nadýmání spojené s konzumací luštěnin.
  • Léčí žaludeční a střevní potíže.
  • Pomáhá s léčbou onemocnění jater.

Použití a přípravky

Pro léčebné účinky se sklízejí listy merlíku. Nejlepší kvalitu mají mladé listy, které rostou na špičce rostliny. Pravidelné sklízení listů napomůže tomu, že rostlina bude kompaktnější a hustější, navíc omezíte vznik květin a tím také množství vyprodukovaného osiva. Merlík patří mezi invazní byliny a šíří se velice snadno.

Listy lze použít čerstvé nebo sušené. Starší listy mají nejsilnější chuť, zatímco mladé listy mají tendenci být mírnější. Merlík si můžete připravit do zásoby tak, že menší větve ořežete a umístíte do nádoby s vodou nebo do lednice (zabalené ve vlhkém ručníku uvnitř sáčku).

Merlík je považována za jednu z nejdůležitějších bylinek při přípravě tradičních mexických jídel včetně tamales, salsy, černých fazolí, enchilady a dalších.

O merlíku

Merlík vonný (Dysphania ambrosioides, dříve Chenopodium ambrosioides) je velká, rozvětvená, jednoletá bylina, která dosahuje výšky asi 1,2 metru. Má načervenalé stonky. Listy jsou zelené a ostře ozubené. Rostlina produkuje malé žluto-zelené květy. Chuť merlíku je extrémně silná a výrazná, srovnáváme ji s chutí koriandru, anýzu, lišejníku, borovice, kafru a eukalyptu.

Merlíku se velmi daří na plném slunečním záření s vlhkou a dobře odvodněnou půdou. Abychom měli vždy dostatek čerstvých listů, doporučuje se vysévat nový merlík každé 2-3 týdny. Merlík se rozšiřuje velmi snadno a rychle, proto se ve vaší zahradě může stát invazní bylinou.

Svůj původ má merlík ve střední a jižní Americe. V současné době ho najdeme ale také v Evropě.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty