Merlík vonný

Česky: 

Merlík vonný
Latinsky:  

Dysphania ambrosioides
Slovensky:  

Mrlík voňavý

Merlík vonný (Dysphania ambrosioides) je jednoletá bylina, která je ceněná pro své zdravotní přínosy. Má poměrně výraznou chuť, proto se často využívá také v kuchyni. Dnes už se jedná o poměrně zapomenutou bylinku.

Merlík vonný (Dysphania ambrosioides, dříve Chenopodium ambrosioides), slovensky: Mrlík voňavý

Léčivé účinky

  • Pomáhá zabíjet střevní parazity.
  • Dodává chuť ostatním bylinným nápojům.
  • Snižuje nadýmání spojené s konzumací luštěnin.
  • Léčí žaludeční a střevní potíže.
  • Pomáhá s léčbou onemocnění jater.

Použití a přípravky

Pro léčebné účinky se sklízejí listy merlíku. Nejlepší kvalitu mají mladé listy, které rostou na špičce rostliny. Pravidelné sklízení listů napomůže tomu, že rostlina bude kompaktnější a hustější, navíc omezíte vznik květin a tím také množství vyprodukovaného osiva. Merlík patří mezi invazní byliny a šíří se velice snadno.

Listy lze použít čerstvé nebo sušené. Starší listy mají nejsilnější chuť, zatímco mladé listy mají tendenci být mírnější. Merlík si můžete připravit do zásoby tak, že menší větve ořežete a umístíte do nádoby s vodou nebo do lednice (zabalené ve vlhkém ručníku uvnitř sáčku).

Merlík je považována za jednu z nejdůležitějších bylinek při přípravě tradičních mexických jídel včetně tamales, salsy, černých fazolí, enchilady a dalších.

O merlíku

Merlík vonný (Dysphania ambrosioides, dříve Chenopodium ambrosioides) je velká, rozvětvená, jednoletá bylina, která dosahuje výšky asi 1,2 metru. Má načervenalé stonky. Listy jsou zelené a ostře ozubené. Rostlina produkuje malé žluto-zelené květy. Chuť merlíku je extrémně silná a výrazná, srovnáváme ji s chutí koriandru, anýzu, lišejníku, borovice, kafru a eukalyptu.

Merlíku se velmi daří na plném slunečním záření s vlhkou a dobře odvodněnou půdou. Abychom měli vždy dostatek čerstvých listů, doporučuje se vysévat nový merlík každé 2-3 týdny. Merlík se rozšiřuje velmi snadno a rychle, proto se ve vaší zahradě může stát invazní bylinou.

Svůj původ má merlík ve střední a jižní Americe. V současné době ho najdeme ale také v Evropě.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů