Medvědice lékařská

Česky: 

Medvědice lékařská
Latinsky:

Arctostaphylos uva-ursi
Slovensky:

Medvedica lekárska

Léčivé účinky

Česky: Medvědice lékařská Latinsky: Arctostaphylos uva-ursi Slovensky: Medvedica lekárska, Autor: Sten PorseVlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz
  • posiluje a chrání imunitní systém
  • detoxikuje tělo
  • léčí bolesti hlavy a migrény
  • urychluje hojení jak vnitřních, tak vnějších tkání
  • pomáhá v období těhotenství proti potratu
  • napomáhá dostat se zpět do formy po porodu
  • má blahodárné účinky na žaludek

Použití

Medvědice lékařská – Rostlina svými čistícími a dezinfekčními účinky pomáhá již po dlouhá staletí lidem trpícími urologickými potížemi. V současné době se používá také při výrobě léčiv v moderní medicíně. Kombinací moderní medicíny spolu s čajem medvědice lékařské, urychlujete proces léčby. Před kombinací bylinky a léků se poraďte se svým lékařem či lékárníkem.

Nemá žádné vedlejší účinky, proto je vhodná pro těhotné a kojící ženy, (samozřejmě při předešlé konzultaci s lékařem!) kterým pomáhá v prvních třech měsících před potratem a po porodu urychluje hojení nejrůznějších zánětů. Používá se jak ve formě odvarů, tak na tinktury.

Medvědice lékařská je malý, stálezelený keř, který se hojně sází do skalek, někdy zdobí zámecké zahrady a městské parky.

Kontraindikace:

Neužívejte během těhotenství a kojení a při zánětech trávicího traktu. Nepodávejte dětem.

Medvědici neužívejte déle než 7 dní. Delší použití by mělo vždy podléhat dohledu fytoterapeuta.

Překročení doporučených dávek této bylinky může způsobit bolesti břicha, nevolnosti a závratě.

O medvědici lékařské

Medvědice lékařská je v České republice poměrně vzácný keř. Roste v místech, kde se vyskytují medvědi, pro které je oblíbeným pokrmem, zvláště její bobule.

Roste na slunných vřesovištích ve vyšších nadmořských výškách, můžeme jí nalézt také mezi zakrslými keříky v borových lesích. Pro své léčivé účinky je k nám dovážena ze zahraničí.

Její jedinečné chemické složení obsahuje například kyselinu tříslovou, ursolovou, gallovou a další různé flavonoidy, které pozitivně působí na organismus. Rostlina je cenná pro své hojné využití k léčbě nejrůznějších chorob. Předci listy medvědice lékařské kouřili, pro léčbu dýchacích cest. Dělá se z ní chutný čaj, který se nemusí dochucovat, rozmělňuje se na jemný prášek, přidávající se do pečení nebo je upravena do odvaru.

Domácí recepty

Čaj: jednu až dvě čajové lžičky směsi medvědice lékařské zalijeme 250 mililitry horké vody a necháme pět minut louhovat. Čaj popíjíme po doušcích maximálně třikrát denně.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty