Marulka obecná

Marulka obecná, latinsky Clinopodium vulgare, slovensky marulka obyčajná, patří do čeledi Lamiaceae, hluchavkovité. Někdy bývá označována pojmem klinopád obecný. Lidově se jí říká „divoká bazalka“.

marulka obecna
Marulka obecná

Léčebné účinky

  • Vyvolává pocení.
  • Zlepšuje trávení.
  • Kardiotonická.
  • Má antibakteriální vlastnosti.
  • Antidepresivní účinky.
  • Zmírňuje bolesti při menstruaci.

Použití a přípravky

Čaj se používá při pokaženém trávení například po alkoholu, jelikož má maruka lesní dobrý vliv na zlepšení trávicího systému.

Nálev se používá pro zmírnění bolestí provázející menstruaci.

Byly prokázány také antidepresivní účinky, je tak vhodnou přírodní alternativou k lékům.

O marulce obecné

Marulka obecná je chlupatá trvalka. Má plazivé oddenky a keřovitý vzrůst. Dorůstá přibližně do 60 cm výšky. Má hranaté stonky a na nich šedavé oválné zubaté listy. Listy voní po mátě. Kvete světle fialovou nebo purpurovou barvou květenství, od května do srpna. Vyskytuje se na rumištích, v Česku roste nejvíce v teplejších oblastech, ve vyšších polohách pak jen již roztroušeně.

Vyskytuje se na pasekách, na okrajích borů či doubrav. Vyskytuje se i v křovinách, na mezích a roste také například na železničních náspech nebo na okrajích silnic. Preferuje sušší půdu bohatou na živiny, s bazickým podkladem. Běžně se používá v Anglii jako koření k dochucování pokrmů. Je také využívána pro barvení – lze z ní získat hnědé a žluté přírodní barvivo.

Kontraindikace:
Těhotenství, kojení a cholelitiáza.

Domácí recepty

Čaj na podporu trávení

Čaj z nati marulky podporuje trávení, a to zejména po těžkém jídle, alkoholu apod. Příjemně voní po mátě.

Bylinkový vývar

Do půl litru vody přidejte následující bylinky: sušený řebříček, marulku, oregano. Přidejte špetku drcených listů pelyňku, dvě špetky drcené máty, převařte po dobu zhruba 10 minut.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty