Marulka obecná

Marulka obecná, latinsky Clinopodium vulgare, slovensky marulka obyčajná, patří do čeledi Lamiaceae, hluchavkovité. Někdy bývá označována pojmem klinopád obecný. Lidově se jí říká „divoká bazalka“.

marulka obecna
Marulka obecná

Léčebné účinky

  • Vyvolává pocení.
  • Zlepšuje trávení.
  • Kardiotonická.
  • Má antibakteriální vlastnosti.
  • Antidepresivní účinky.
  • Zmírňuje bolesti při menstruaci.

Použití a přípravky

Čaj se používá při pokaženém trávení například po alkoholu, jelikož má maruka lesní dobrý vliv na zlepšení trávicího systému.

Nálev se používá pro zmírnění bolestí provázející menstruaci.

Byly prokázány také antidepresivní účinky, je tak vhodnou přírodní alternativou k lékům.

O marulce obecné

Marulka obecná je chlupatá trvalka. Má plazivé oddenky a keřovitý vzrůst. Dorůstá přibližně do 60 cm výšky. Má hranaté stonky a na nich šedavé oválné zubaté listy. Listy voní po mátě. Kvete světle fialovou nebo purpurovou barvou květenství, od května do srpna. Vyskytuje se na rumištích, v Česku roste nejvíce v teplejších oblastech, ve vyšších polohách pak jen již roztroušeně.

Vyskytuje se na pasekách, na okrajích borů či doubrav. Vyskytuje se i v křovinách, na mezích a roste také například na železničních náspech nebo na okrajích silnic. Preferuje sušší půdu bohatou na živiny, s bazickým podkladem. Běžně se používá v Anglii jako koření k dochucování pokrmů. Je také využívána pro barvení – lze z ní získat hnědé a žluté přírodní barvivo.

Kontraindikace:
Těhotenství, kojení a cholelitiáza.

Domácí recepty

Čaj na podporu trávení

Čaj z nati marulky podporuje trávení, a to zejména po těžkém jídle, alkoholu apod. Příjemně voní po mátě.

Bylinkový vývar

Do půl litru vody přidejte následující bylinky: sušený řebříček, marulku, oregano. Přidejte špetku drcených listů pelyňku, dvě špetky drcené máty, převařte po dobu zhruba 10 minut.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů