Mařinka vonná

Česky:  

Mařinka vonná
Latinsky:  

Asperula odorata
Slovensky:

Marinka voňavá (lipkavec marinkový)

Mařinka vonná též Svízel vonný (Asperula odorata) je bylinka, jejíž nadzemní části se používají na výrobu léků, ačkoli léčebné použití této rostliny se za poslední roky snížilo.

Mářinka vonná (svízel vonný) Autor obrázku: CC BY-SA 3.0, Odkaz Česky: Mařinka vonná, Latinsky: Asperula odorata, Slovensky: Marinka voňavá (lipkavec marinkový)

Léčivé účinky

 • Léčba řezných poranění a ran.
 • Posiluje srdeční funkci.
 • Blahodárně působí na trávicí systém člověka.
 • Má diuretické a protizánětlivé účinky.
 • Používá se k léčbě křečových žil.
 • Léčí nespavost.
 • Prevence onemocnění plic, jater, žlučníku.

Použití a přípravky

Listy se sbírají na konci jara a suší se na tmavém místě. Alternativně mohou být listy i stonky zmraženy pro případnou potřebu v zimě. Většina rostlin po usušení ztrácí své aroma, to ale není případem mařinky – její vůně se s postupem času stává silnější.

V Německu se z mařinky připravuje májové víno, což je ve skutečnosti tonikum, které Němci pijí na oslavu jara.

 • Mařinka se podává také kravám spolu s krmivem, protože mléko této krávy poskytuje příjemnou vůni.
 • Pro svou neobvyklou vůni se extrakt z mařinky používá při výrobě parfémů.
 • Ve skříních dodávají sušené listy sladkou vůni lnu a odhání můry.
 • Čerstvé listy se používají k léčbě řezných poranění.
 • Odvar z listů se používá na podporu trávení a srdečních funkcí.

O mařince

Mařinka je trvalka, která se rozprostírá do shluků, dosahuje výšky od 20 do 38 cm. Květy, které produkuje, mají sladkou vůni, jsou tou částí rostliny, která se nejčastěji suší a využívá.

Květy jsou malé a bílé, kvetou na měkkých stoncích v období od května do června. Listy jsou štíhlé a živě zelené, rostou těsně pod květy. Každá rostlinka obsahuje přibližně osm těchto listů. Stonky jsou rovné a hladké. Po odkvětu se objevují malá kuličková semena pokrytá štětinami.

Tato rostlinka se nachází v lesích a dalších stinných oblastech. Pokud je mařinka vystavena přímému slunečnímu záření, rychle ztrácí svou sytě zelenou barvu a zbarví se.

Mařinka je původem z Evropy, ale roste také v Asii, stejně jako v severních oblastech Afriky.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů