Maca horská

Česky: 

Maca horská
Latinsky:

Lepidium meyenii
Slovensky:  

Žerucha peruánska

Maca horská (Lepidium meyenii) je kořenová křovinná zelenina pocházející z And. Je opředena pověstmi o zvyšování plodnosti jak mužů, tak i žen.

Česky: Maca horská, Latinsky: Lepidium meyenii, Slovensky: žerucha peruánska

Léčivé účinky

 • Zlepšuje plodnost u mužů i u žen.
 • Je výživným prostředkem pro endokrinní systém.
 • Podílí se na hormonální rovnováze.
 • Zvyšuje energii a vytrvalost.
 • Podporuje štítnou žlázu.
 • Podporuje normální sexuální funkce.

Použití a přípravky

Po více než dvě tisíciletí používali Peruánci kořeny Maca jako potraviny a léky na podporu plodnosti, vytrvalosti, energie, vitality a sexuální výkonnosti.

Příběhy o účincích podporujících plodnost této rostliny byly vyprávěny v příběhu, který se odehrál v roce 1500. Brzy po španělském výboji v Jižní Americe došlo k tomu, že Španělé začali mít špatné zdraví a trpěli neplodností, stejně tak jejich dobytek. To bylo kvůli vysoké nadmořské výšce And. Původní Peruánci jim doporučili, aby krmili svůj dobytek i sami sebe macou. Výsledky byly tak dramatické, že mnohé z prvních písemných záznamů, které uchovávaly v andském regionu, byly pasáže o mace. Existují dokonce záznamy na požadavky, aby bylo placeno macou namísto zlata.

Maca má také adaptogenní vlastnosti, což znamená, že pomáhá posilovat tělo, takže je schopno lépe odolávat nemocem a stresu, podporuje nadledviny a vyvažuje funkce těla. Aby byla bylina považována za adaptogen, musí být netoxická nebo neškodná pro jakýkoli orgán těla a musí být bezpečná i při dlouhodobém užívání.

Z rostliny maca se používá pouze kořen pro její léčivé vlastnosti. Pokud tedy kupujete macu, ujistěte se, že výrobek neobsahuje listy nebo stopky.

 • Maca je dostupná v prášku, kapslích nebo tinktuře.
 • Prášek z této rostliny se vyskytuje ve dvou podobách: jako surový prášek, který obsahuje pouze macu, nebo jako želatinovanou macu (tato podléhá vegetariánskému procesu, který odstraňuje škrob a zlepšuje asimilaci a trávení macy – je také cenově výhodnější, protože je koncentrovanější).
 • Prášek z macy můžete přidat do šťáv, džusů, smoothie, jogurtů nebo pečených výrobků.
 • Kapsle jsou pohodlným způsobem, jak užívat macu každý den.
 • Tinkturu je vhodné přidat především do tekutin a nápojů.
 • Užívejte 500-3000 mg macy každý den. Abyste dosáhli požadovaných léčivých účinků, je nutné užívat tuto rostlinu pravidelně. Nejpozději si ji dejte v 15:00, jinak může maca rušit váš spánek.

Kontraindikace:

Nedoporučuje se jíst kořen maca ve večerních hodinách. Jde sice jen o velmi mírný stimulant, ale u citlivějších lidí může narušit kvalitu spánku.

Maca je rostlina z rodiny brukvovitých (Brassicaceae). Lidé, trpící alergiemi na tyto rostlin,y by měli být opatrní a kořen macy vysadit ihned, jakmile se objeví alergické příznaky. Není doporučena těhotným a kojícím ženám.

O mace

Maca horská (Lepidium meyenii) je kořenová zelenina, která má svůj původ v peruánských Andách. Roste na těch nejtvrdších podložích po celém světě – přežije mrznoucí teploty, prudký vítr i intenzívní sluneční světlo. Půda, ve které maca roste, je často bohatá na vulkanické minerály. Maca je jediná potravinářská plodina na světě, která dokáže růst a prospívat v tak vysoké nadmořské výšce a v tak drsném počasí.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty