Lokvát japonský

Česky:  

Lokvát japonský
Latinsky:  

Eriobotrya japonica
Slovensky:

Mišpuľa japonská

Lokvát japonský (Eriobotrya japonica) je původem z deštných pralesů jihovýchodní Číny, odkud doputoval do Japonska, celé Evropy a také Ameriky.

Léčivé účinky

Česky: Lokvát japonský Latinsky: Eriobotrya japonica Slovensky: Mišpuľa japonská
 • Používá se pro zdravou pokožku, sliznice a oči (díky vitamínu A).
 • Je vhodný pro podporu tvorby červených krvinek.
 • Posiluje kosti.
 • Snižuje krevní tlak.
 • Zmírňuje bolesti hlavy a koliky.
 • Podporuje při artritidě.
 • Je vhodný jako doplněk léčby Alzheimerovy choroby a pro pacienty se svalovou dystrofií nebo s chronickým únavovým syndromem.
 • Snižuje pravděpodobnost vzniku srdečních onemocnění.
 • Podporuje hubnutí díky vysokému obsahu vlákniny.
 • Snižuje hladinu glukózy v krvi (čímž pomáhá předcházet cukrovce typu 2).

Použití a přípravky

Jedno velké ovoce této rostliny poskytuje 6 % doporučené denní dávky vitamínu A. Mimo to lokváty obsahují železo, měď, vápník, mangan a draslík.

Z rostliny se využívají:

 • Plody, které je možno konzumovat v jejich přirozené podobě.
 • Listy ve formě čajů nebo tinktur.

O lokvátu

Lokvát japonský (Eriobotrya japonica), původem z jihovýchodní Číny, patří do rodu Rosaceae. Ovoci, které tato rostlina nese, se říká několika názvy – japonské švestky, maltské švestky atd. Ať už je pojmenujeme jakkoli, pravdou je, že se jedná o šťavnaté a sladké ovoce, které je nejen chutné, ale je také plné živin a dalších příznivých složek.

Jak už bylo řečeno, je původem z jihovýchodní Číny. Byl však zavedeno do Japonska a zde byl naturalizován ve velmi raných dobách. Pěstuje se v Japonsku již více než 1000 let. Předpokládá se, že čínští přistěhovalci přinesli lokvát také na Havaj.

Lokvát je přizpůsoben subtropickému až mírnému klimatu. Pokud je klima příliš chladné nebo příliš teplé a vlhké, strom se pěstuje jako ozdobný, ale neplodí ovoce. Listy jsou tmavě zelené a 15-25 cm dlouhé a asi 10 cm široké. Jsou lesklé na horním povrchu a zespodu jsou chlupaté. Listy jsou silné a tuhé.

Květy jsou malé, bílé a voní sladce. Na tomto keři nebo malém stromu se objevují na podzim. Ovoce, které se z nich tvoří, je oválné, zaoblené nebo hruškovité, velké asi 5 cm. Má hladkou, žlutou nebo oranžovou kůži. Každé ovoce obsahuje tři až pět velkých hnědých semen.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů