Ločidlo čertovo lejno

Česky:  

Ločidlo čertovo lejno

Latinsky:

Ferula assa-foetida

Slovensky:  

Ločidlo čertovo lajno

Ločidlo čertovo lejno – Ve dnech Římské říše se používala látka, která dokázala vyléčit zdravotní problémy – od respiračních onemocnění až po hysterii. Dnes je tato látka stále používána v moderní herbalistice – pořád na léčbu hysterie, ale také na další nervové potíže, stejně tak na bronchitidu, astma, nadýmání a černý kašel. Této zázračné látce se říká asafoetida, pochází z rostlinky ločidlo čertovo lejno, a má antispasmodické, expektorační a laxativní účinky. Navíc působí také jako sedativum.

Léčivé účinky

Ločidlo, čertovo lejno. Autor: Franz Eugen Köhler, Köhler’s Medizinal-Pflanzen – List of Koehler Images, Volné dílo, Odkaz Latinsky: Ferula assa-foetida, Slovensky: Ločidlo čertovo lajno
  • Kontroluje hladinu cukru v krvi.
  • Snižuje krevní tlak.
  • Ulevuje od astmatu.
  • Má antispasmodické, expektorační a laxativní účinky.
  • Působí jako sedativum.
  • Používá se k odstranění respiračních potíží.
  • Pozitivně působí na nervový systém člověka.
  • Pomáhá léčit syndrom dráždivého střeva.
  • Snižuje plynatost.

Použití a přípravky

Co je asafoetida?

Jedná se o tvrdou, pryskyřičnou gumu, která je získávána z trvalé fenyklové rostliny, která nese název ločidlo čertovo lejno. Asafoetida pochází ze sušené šťávy ze stonků a kořenů této rostliny a nejčastěji se používá jako koření. Tuto sušenou šťávu je těžké nastrouhat, a proto bývá tradičně drcena mezi kameny nebo kladivy. V dnešní době je nejčastěji dostupnou formou asafoetidy prášek, skládající se ze 30 % z asafoetidové pryskyřice, zbylou část tvoří rýžová mouka a arabská guma.

Asafoetida je klíčovou ingrediencí v indické vegetariánské kuchyni. Kombinuje se typicky s luštěninami, jako je čočka, a v jídlech obsahujících zeleninu, jako je květák. Pokud se používá při vaření, vyvolává chuť podobnou cibuli nebo pórku. Z medicínského hlediska existují určité důkazy, že chemikálie obsažené v asafoetidě mohou pomoci léčit syndrom dráždivého střeva, který nyní postihuje více než 10 procent populace na celém světě.

Ločidlo čertovo lejno se prodává ve formě jemně mletého prášku jako doplněk stravy.

Kontraindikace:

Asafoetidu by neměly užívat těhotné ženy, kojící ženy a malé děti do 10 let.

O ločidle

Ločidlo čertovo lejno (Ferula assa-foetida) je velmi oblíbená bylina v Indii a Íránu. Tato bylinná rostlina je členem rodu Umbelliferae a pryskyřice asafoetida pochází ze stonku a kořene rostliny. Tato pryskyřice poskytuje veškeré léčebné účinky rostliny.

Tuto rostlinu používali již ve starověkém Římě. Přestože nepatří původem do Indie, má zde hojné využití jak v kuchyni, tak také v medicíně. Dnes je používán převážně v jihovýchodní a západní Indii, často v obchodní kastě hinduistů a následovníky jainismu a vaišnavismu, kteří nejedí cibuli nebo česnek.

Obecné jméno „asafetida“ pochází z perského slova aza, což znamená pryskyřice a latinského slova foetidus, což znamená, že voní extrémně nepříjemně.Asafoetida má šokující sírový zápach.Vzhledem k silnému, ostrému zápachu je překvapující, že se běžně používá i jako parfémová složka v parfémech.

Tato rostlinka je šedo-bílá, když je čerstvá, ale s postupem času je tmavší a zbarvuje se do žluta, červena a nakonec do hněda.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů