Lobelka nadmutá

Česky:

Lobelka nadmutá
Latinsky:  

Lobelia inflata
Slovensky:

Lobelka nadmutá

Lobelka nadmutá (Lobelia inflata) je bylinka, která se používá k léčbě několika zdravotních obtíží.

Léčivé účinky

Lobelka nadmutá, Autor: Franz Eugen Köhler, Köhler’s Medizinal-Pflanzen – List of Koehler Images, Volné dílo, Odkaz Latinsky: Lobelia inflata Slovensky: Lobelka nadmutá
 • Používá se k léčbě astmatu, bronchitidy a černého kašle.
 • Je účinná při léčbě alergií.
 • Používá se k vyvolání zvracení, čímž odstraňuje škodlivé jedy z těla.
 • Léčí opary a vředy.
 • Uklidňuje kůži po kousnutí hmyzem.

Přípravky a použití

V minulosti se tato bylinka používala pro odvykání kouření. Mezi hlavní části, které se používají, patří květy a semena této rostliny. Semena jsou nejúčinnější, protože obsahují lobelinu, piperidinový alkaloid.

 • Předpokládá se, že lobelka má chemickou složku podobnou nikotinu, a proto se používá jako alternativa k tabáku.
 • Kořený této rostliny se používaly k léčbě oparu, pohlavních chorob a vředů.
 • Rostlina se používá také na vaření.
 • Podává se ve formě tinktury jako tekutý extrakt.
 • Jako sušená bylina se používá k přípravě čaje.
 • Z lobelky se připravují také kapsle.

O lobelce

Lobelka nadmutá (Lobelia inflata) má svůj původ v jihovýchodní části Kanady (od Nového Skotska až po jihovýchodní Ontario a Britskou Kolumbii). Nachází se také ve východní polovině Spojených států (s výjimkou státu Florida). Lobelka nese své jméno podle botanika ze 17. století – Matthiase de Lobela.

Lobelka je křehká květina, která má namodralou až fialovou barvu s nádechem žluté. Může růst do výšky asi 60 cm. Patří mezi oblíbené zahradní rostliny, která má světle zelené nebo nažloutlé listy. Je to jednoletá nebo dvouletá rostlina. Dřík je hladký směrem k vrcholu a chlupatý a hrubý směrem ke kořenům. Květy jsou asymetrické a bisexuální.

Dávkování

Lobelka je považována za toxickou bylinku. Je důležité začít s nižšími dávkami a zvýšit dávkování až po určité době. Je rovněž nutné, abyste nepřekročili dávku 20 mg denně. Pokud konzumujete dávku vyšší než 500 mg, může to být fatální.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
TIP
Popis:

Internetový obchod s produkty pro zdraví. Prozdravi je největším internetovým obchodem s doplňky stravy, přírodní kosmetikou, zdravotními přístroji a zdravou výživou v České republice.

 

nabídka produktů

 

TIP
Popis:

Jsme rodinná firma, která se zabývá prodejem a obchodem už od roku 1992. V posledních letech děláme radost lidem přírodní kosmetikou, doplňky výživy, vitamíny, speciálními jedlými oleji a medicínou.

 

nabídka produktů

 

TIP
Popis:

Cílem Pepi je být spolehlivým partnerem pro výběr produktů do domácnosti a na zahradu. Neustále se snaží rozšiřovat sortiment a kvalitu vlastních služeb.

 

Nabídka produktů