Lobelka nadmutá

Česky:

Lobelka nadmutá
Latinsky:  

Lobelia inflata
Slovensky:

Lobelka nadmutá

Lobelka nadmutá (Lobelia inflata) je bylinka, která se používá k léčbě několika zdravotních obtíží.

Léčivé účinky

Lobelka nadmutá, Autor: Franz Eugen Köhler, Köhler’s Medizinal-Pflanzen – List of Koehler Images, Volné dílo, Odkaz Latinsky: Lobelia inflata Slovensky: Lobelka nadmutá
 • Používá se k léčbě astmatu, bronchitidy a černého kašle.
 • Je účinná při léčbě alergií.
 • Používá se k vyvolání zvracení, čímž odstraňuje škodlivé jedy z těla.
 • Léčí opary a vředy.
 • Uklidňuje kůži po kousnutí hmyzem.

Přípravky a použití

V minulosti se tato bylinka používala pro odvykání kouření. Mezi hlavní části, které se používají, patří květy a semena této rostliny. Semena jsou nejúčinnější, protože obsahují lobelinu, piperidinový alkaloid.

 • Předpokládá se, že lobelka má chemickou složku podobnou nikotinu, a proto se používá jako alternativa k tabáku.
 • Kořený této rostliny se používaly k léčbě oparu, pohlavních chorob a vředů.
 • Rostlina se používá také na vaření.
 • Podává se ve formě tinktury jako tekutý extrakt.
 • Jako sušená bylina se používá k přípravě čaje.
 • Z lobelky se připravují také kapsle.

O lobelce

Lobelka nadmutá (Lobelia inflata) má svůj původ v jihovýchodní části Kanady (od Nového Skotska až po jihovýchodní Ontario a Britskou Kolumbii). Nachází se také ve východní polovině Spojených států (s výjimkou státu Florida). Lobelka nese své jméno podle botanika ze 17. století – Matthiase de Lobela.

Lobelka je křehká květina, která má namodralou až fialovou barvu s nádechem žluté. Může růst do výšky asi 60 cm. Patří mezi oblíbené zahradní rostliny, která má světle zelené nebo nažloutlé listy. Je to jednoletá nebo dvouletá rostlina. Dřík je hladký směrem k vrcholu a chlupatý a hrubý směrem ke kořenům. Květy jsou asymetrické a bisexuální.

Dávkování

Lobelka je považována za toxickou bylinku. Je důležité začít s nižšími dávkami a zvýšit dávkování až po určité době. Je rovněž nutné, abyste nepřekročili dávku 20 mg denně. Pokud konzumujete dávku vyšší než 500 mg, může to být fatální.

Čaj z lobelky nadmuté

Jde o velmi silnou bylinku, takže nikdy neužíváme více než 0,5 gramu sušené natě denně. Zalijeme 300 ml horké vody, necháme 10 minut odpočívat a vypijeme. Užíváme 1x denně, nejdéle 14 dní se stejně dlouhou přestávkou. Pro potlačení chuti na cigaretu je možné čaj rozdělit i do více dávek, popíjených během dne.

Zevně lze čaj používat pro tvorbu obkladů na opary a vředy.

Kontraindikace

Nikdy nepřekračuje doporučeno dávku, už čtyři gramy sušených listů mohou být smrtelné.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů