Česky:
Listnatec pichlavý |
Latinsky:
Ruscus aculeatus |
Slovensky:
Listnatec tŕnitý |
V některých částech Evropy a ve Středozemním moři žije rostlina, která vypadá na první pohled jako holý keř. Touto rostlinou je listnatec pichlavý, malý stálezelený keř, který byl historicky využíván na velké množství problémů, včetně aterosklerózy, žlučových kamenů, křečových žil a hemoroidů. Dnes je listnatec známý nejvíce pro svůj prospěch na oběhový systém, zvláště u těch, kteří mají ortostatickou hypotenzi (pokles krevního tlaku při dlouhodobém sedění na stání na místě) a chronickou žilní insuficienci.
Léčivé účinky
- Účinně léčí chronickou žilní nedostatečnost.
- Minimalizuje příznaky ortostatické hypotenze.
- V lidové medicíně se používá jako lék na hemoroidy.
- Potenciálně lze použít i na léčbu žlučových kamenů, křečových žil a aterosklerózy.
- V lidové medicíně má dlouhodobé využití jako laxativum a diuretikum.
Použití a přípravky
Lidové využití této rostliny je velice rozšířené. V různých formách je listnatec používaný jako laxativum, diuretikum a posilovač krve. Ačkoli neexistují žádné studie, které by podporovaly mnohé z těchto přínosů, listnatec je i dnes doporučován mnoha přírodními zdravotníky pro léčbu arteriosklerózy (ztvrdnutí tepen), otoku, Raynaudovy choroby, žlučových kamenů, křečových žil a hemoroidů.
Látky nalezené v listnatci způsobují kontrakci žíly, odtud plyne jeho účinnost při pomoci s otoky a hemeroidy.
V lidové medicíně je listnatec pichlavý součástí evropských léků po dobu dvou tisíc let jako laxativum a diuretikum. Některé kultury užívaly kořeny této rostliny nasáklé vodou nebo vínem a pak je vypily, aby se zbavily bolesti žaludku. V prvním století našeho letopočtu byl listnatec používán k léčbě ledvinových kamenů.
Anglický bylinkář Nicholas Culpepper předepisoval listnatec, aby léčil zlomeniny kostí, – listnatec byl užívány jak ústně, tak i lokálně na zlomeninu.
Mnoho lidí užívá listnatec pichlavý ve formě doplňku stravy, jako jsou pilulky, oleje a krémy.
Kontraindikace:
Těhotenství, kojení a přecitlivělost na rostlinu.
Listnatec může zvýšit účinek efedrinu a pseudoefedrinu a oslabit tak účinek antihypertenziv.
O listnatci
Listnatec pichlavý (Ruscus aculeatus L.) je členem rodu lilií. Rostlina má také spoustu společného s chřestem. Typicky se mladé stonky a kořeny používají k výrobě doplňků stravy. V některých kulturách jsou výhonky připraveny a konzumovány podobně jako chřest, i když jejich chuť je mnohem hořčí.
Tento keř roste asi do výšky asi 1 metr, s plochými, listnatými větvemi, velkými červenými bobulemi a zelenožlutými květy od pozdní zimy přes jaro. Původně pochází ze Středomoří, Íránu, Azorských ostrovů a z některých částí Afriky.
Možné vedlejší účinky
Listnatec pichlavý obsahuje saponiny. Tyto sloučeniny jsou něco tajemného, protože mají na jedné straně neuvěřitelné výhody a na druhé straně potenciálně velké nevýhody. Například mohou interferovat s trávením a způsobit potíže při požití. Jedná se však o tytéž sloučeniny, které podporují oběhový systém. Pokud tedy trpíte zažívacími problémy, listnatec není tou pravou bylinkou pro vás.
Dalším rizikovým faktorem je to, že listnatec nemá dostatek vědeckých studií, které by podporovaly jeho bezpečné využití.