Limonka chobotnatá

Česky:  

Limonka chobotnatá
Latinsky: 

Limonium sinuatum
Slovensky: 

Limonka zohnutá

Limonka chobotnatá (Limonium sinuatum) je známá také pod názvem „mořská levandule“. To proto, že její fialový květ tak trochu připomíná levanduli a roste v teplých klimatech poblíž močálů a vodních ploch. S levandulí má společné také to, že ji můžeme poměrně snadno vysušit a použít ji do sušené vazby.

Česky: Limonka chobotnatá Latinsky: Limonium sinuatum Slovensky: Limonka zohnutá

Léčebné účinky

  • Léčí žaludeční problémy.
  • Působí proti průjmu.
  • Léčí i ostatní střevní problémy.

Použití a přípravky

Tato rostlina se využívá zejména pro své rozvětvené stonky, které poskytují velké množství drobných květin. Péče o tuto rostlinu je velmi jednoduchá, takže si ji můžete vypěstovat i na své zahradě. Limonka potřebuje plné slunce a dobrou, dobře odvodněnou zahradní půdu s množstvím písku pro odvodnění. Dobře se jí daří v mořských zahradách.

Limonku lze rozmnožovat rozdělením nebo semeny. V některých státech je ale limonka chobotnatá chráněná federálními, místními nebo státními zákony. Pokud ji máte nasazenou doma a chcete ji dále množit, rozdělujte ji vždy na začátku jara. Limonku je někdy velmi obtížné rozdělovat – musíte se snažit, abyste nepoškodili kořenový systém rostliny.

Roste od července do října, květiny patří mezi hermafrodity (mají jak mužské, tak i ženské orgány) a jsou opylovány mouchami, včelami, větrem, sebou samou. Může růst i ve slané půdě a polostínu.

O limonce

Limonka chobotnatá (Limonium sinuatum) je vytrvalá rostlina, která roste ve slaných loukách. Velké kožovité listy jsou až 25 cm dlouhé a tvoří bazální růžici, která na konci července a v srpnu vysílá stonky do výšky až 60 cm – tyto stonky se rozvětvují v obrovských oblacích malých levandulově modrých květin.

Pokud je zasadíte v podmínkách, které převládají v České republice, nemůžete očekávat, že limonka bude vytrvalá rostlina. U nás je příliš chladné klima, takže budete mít pouze jednoletou rostlinku. Vyberte slunečné místo se suchou nebo vlhkou půdou. Můžete ji ale přenést na zimu dovnitř svého domu. Pak limonka na podzim a v zimě zhnědne. To je normální a není důvodem k obavám. Nebojte se odstranit mrtvé listy, abyste na jaře vytvořili prostor pro nový růst.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů