Letkolusk mámivý

Česky:  
Letkolusk mámivý
Latinsky:
Piscidia piscipula
Slovensky: 

Letkolusk mámivý alias Piscidia piscipula (také Piscidia erythrina) je dobře známá rostlina jako tradiční lék na léčbu migrény a neuralgie (těžká bodavá nervová bolest). Byl používán již od roku 1844 pro své narkotické a analgetické vlastnosti.

Česky: Letkolusk mámivýLatinsky: Piscidia piscipula
Česky: Letkolusk mámivý Latinsky: Piscidia piscipula, Autor: Homer Edward PriceJamaica-‚Dogwood‘ leavesUploaded by Amada44, CC BY 2.0, Odkaz

Léčivé účinky

  • Má analgetické, diuretické, sedativní a kardiotonické účinky.
  • Působí proti vzniku křečí.
  • Léčí migrénu.
  • Lék na nespavost, úzkost, strach a nervový výpadek.
  • Používá se na dysmenoreu (bolestivá menstruace).
  • Zmírňuje kašel, používá se při černém kašli.

Použití a přípravky

Pro léčivé účinky se používá kůra z kořene a stonky rostliny. Chemické složení rostliny je odlišné podle geografické oblasti, kde se nachází.

Pro nespavost je nejlépe kombinován s chmelem a kozlíkem lékařským a může být kombinován s kalinou višňolistou jako přírodní léčba dysmenorey.

Rostlina byla používána k podpoře pocení, uvolnění křečí hladkých svalů a jako prostředek ke snížení horečky a zánětu.

Piscidia piscipula byla používána v celé střední a jižní Americe jako rybí jed.

Obsahuje látku známou jako rotenon, která se používá v insekticidech ke kontrole vší, blech a larev. Složky rotenonu se nepovažují za toxické pro teplokrevná zvířata, včetně lidí.

O piscidii

Piscidia piscipula pochází z Floridy, Spojených států, Texasu, západní Indie, Mexika a Latinské Ameriky. Patří do stejné čeledi jako fazole, má složené listy, které rostou na stonku střídavě. Kůra je žlutá nebo šedavě hnědá, světlejší nebo bílá na vnitřním povrchu. Chuť kůry je pálivá a hořká, což způsobuje pocit pálení v ústech. Kůra má nepříjemný zápach.

Dávkování a podání

Sušená kořenová kůra: protože kůra nesnadno uvolňuje své složky ve vodě, musí být připravena jako odvar (vařený). 1-2 čajové lžičky (1-4 g) dejte do šálku a zalijte 150 ml horké vody. Nechte odstát po dobu 10-15 minut, poté slijte. Chcete-li připravit léčivý čaj, vždy používejte skleněné nebo keramické nádoby, které se nejlépe hodí k přípravě léčivého odvaru, aby se zabránilo kontaminaci byliny. Nikdy nepoužívejte hliníkové nádoby nebo nádoby ošetřené syntetickými nelepivými povlaky. Pijte podle potřeby.

Tinktura: v (1: 5 v 45 % ethanolu): 5-30 kapek (1-2 ml) třikrát denně nebo podle potřeby.

Nežádoucí účinky a možné interakce

Nežádoucí účinky nesprávné konzumace odvaru této bylinky mohou zahrnovat pocení, slinění, žaludeční potíže, nevolnost, necitlivost a depresi.

Měla by být podávána pouze pod dohledem kvalifikovaného poskytovatele zdravotní péče, který rozumí farmakologii, toxikologii a správnému podání bylinného přípravku.

Bylo provedeno několik studií ohledně interakcí s léky a nejsou známy žádné známky interakcí. Avšak piscidia je silné sedativum a může interagovat s jinými léky nebo bylinami používanými na nespavost nebo úzkost.

Děti a starší lidé, stejně jako kojenci a těhotné ženy by nikdy neměly tuto bylinu používat.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty