Lesklokorka lesklá

Česky:

Lesklokorka lesklá
Latinsky: 

Ganoderma lucidum
Slovensky:  

Lesklokôrovka lesklá

Lesklokorka lesklá se nepoužívá při vaření, protože je příliš tvrdá a má hořkou chuť. Někteří lidé ji však využívají ve stejných pokrmech, kde používají houby Shiitake (Lentinula edodes). Přesto jsou ale lesklokorky velmi oblíbené. Používají se hlavně pro své léčebné účely a mají řadu zdravotních přínosů.

Léčivé účinky

Česky: Lesklokorka lesklá Latinsky: Ganoderma lucidum Slovensky: Lesklokôrovka lesklá
  • Má antioxidační vlastnosti (chrání organismus před negativními účinky volných radikálů).
  • Posiluje imunitní systém.
  • Prevence proti vzniku rakoviny.
  • Má hojivý účinek na plíce (proto je vhodná pro pacienty s astmatem a jinými respiračními onemocněními).
  • Je vhodná pro potlačení kašle.
  • Má protizánětlivé účinky.
  • Redukuje bolest spojenou s artritidou.
  • Snižuje hladinu cholesterolu.

Použití a přípravky

Lesklokorku můžeme koupit v sušených, koncentrovaných tabletách, kapslích nebo dokonce i jako extrakt. V jakékoliv z těchto forem může být lesklokorka použita jako výživový doplněk. Tato houba se používá pro své léčivé účinky po celém světě. Pomáhá například zlepšit tok krve, snižuje hladinu cholesterolu a působí tak pozitivně na kardiovaskulární zdraví.

Lesklokorka obsahuje beta-glukan, což je složka, která pomáhá posilovat imunitní systém. Může také zlepšit tělesné užívání kyslíku a zlepšit funkci jater.

Doporučená dávka při použití lesklokorky jako doplňku stravy je 150 až 900 mg, jestliže se užívá ve formě tablet nebo kapslí nebo 1,5 až 9 gramů sušené odrůdy. Ojediněle byly hlášeny nežádoucí účinky, kdy někteří lidé, kteří užívali tuto houbu po dobu několika měsíců, pocítili sucho v ústech, závratě, žaludeční nepohodlí nebo krvácení z nosu.

Kontraindikace:

Lesklokorku by neměli užívat:

Pacienti před velkými chirurgickými zákroky (platí to i pro ženy, očekávající porod) – vysazení je třeba alespoň dva týdny předem. Příjemci transplantátů, kteří užívají léky na potlačení imunitního systému na předpis k prevenci rejekce (lesklokorka působí imunostimulačně),

Lidé, užívající antidiabetika, antihypertenziva, léky snižující hladinu cholesterolu a léky proti vysoké srážlivosti by měli být opatrní. Konzumace lesklokorky může ovlivnit hladinu glukózy v krvi (snižuje ji) a stejně působí i na hladinu cholesterolu, krevní tlak a inhibici agregace krevních destiček.

Těhotné a kojící ženy by měly použití houby konzultovat s lékařem nebo fytoterapeutem.

Měli byste vědět: U některých žen, užívajících pravidelně lesklokorku, se může objevit delší a intenzivnější menstruace.

O lesklokorce

Lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum) roste v blízkosti organických odpadů, které jsou dobrým zdrojem živin. S ohledem na správné podmínky lze lesklokorku pěstovat účelně a následně využívat v medicíně. Lesklokorka byla využívána tisíce let zejména v Číně a Japonsku, kde má také svůj původ.

Dokonce i dávní králové pili čaj připravený ze sušené lesklokorky, protože se věřilo, že tato houba dodává energii a zaručuje dlouhý život. Také si mysleli, že čaj zvyšuje jejich moudrost a štěstí. Použití tohoto čaje se dostalo do západního světa, kde si z něj lidé připravují nápoje za účelem podpory vitality a dlouhověkosti. Používá se také k léčbě určitých zdravotních stavů.

Název lesklokorka lesklá pochází od silně lesklého povrchu této jednoleté vějířovité houby. Houba má kaštanově hnědou barvu, téměř do červena. Vyrůstá na dřevnatém hostiteli, jako je dub, ořešák, platan, topol. Vyskytuje se tedy i v České republice.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů