Len setý

Česky:  

Len setý
Latinsky: 

Linum usitatissimum
Slovensky:  

Lan siatý
Česky: Len setý Latinsky: Linum usitatissimum Slovensky: Lan siatý

Léčivé účinky

  • používá se při vysoké fyzické zátěži pro doplnění bílkovin
  • ozdravuje organismus
  • aktivně působí proti bakteriím, virům a plísním
  • bojuje s rakovinným bujením
  • pomáhá zlepšovat děložní sliznice
  • léčí prostatické potíže
  • pomáhá při léčbě hemeroidů
  • upravuje pravidelné vyprazdňování
  • napomáhá při léčbě střevních nádorových onemocnění

Použití

Ze lnu setého se používá lněné semínko, které se přidává do nejrůznějších salátů, pečiv a dalších pokrmů. Blahodárně působí na celkovou ochranu organismu, proto výtažky z lněných semínek můžeme najít také v nejrůznějších tinkturách a mastičkách.

Lněné semínko je hojně využíváno pro své blahodárné ozdravující účinky organismu po celá staletí. Nemá žádné nežádoucí účinky, mohou ho užívat děti i těhotné a kojící ženy.

O lnu setém

Len setý je jednoletou rostlinou, která se pěstuje pro lněné vlákno a olejnatá semena. Hojně se pěstuje ve východním Středomoří a v Indii. Pro své léčivé účinky a možnost využití pro výrobu látek, se pěstoval už ve starověkém Egyptě.

Len setý dorůstá do výšky 1,2 metru. Kvete světle modře a květ má pět kališních a korunních lístků, z nichž se po opylení utvoří plody, v podobě pětipouzdré tobolky. Odvětví, kde se len pěstuje, se nazývá lnářství. Len se používá také při výrobě celulózy, u nás známou pod názvem koudel.

Len je velmi bohatý na omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, esenciální mastné kyseliny obsažené ve lnu pak působí v organismu jako ochrana buněk. Brání vstupování škodlivých látek. Napomáhá při léčbě žaludečních a střevních problémech, protože vytváří aktivní ochranný film, který vydrží několik hodin, při kterých se tělo může snadněji regenerovat a následně uzdravit.

Kontraindikace:

Len může snížit absorpci jiných léků a živin, proto musíte mezi jeho užitím a aplikací léků dodržet minimální rozestup jedné hodiny. Lněná semena zásadně nekonzumujte suchá! Kontraindikací pro užívání je pak částečná nebo úplná obstrukce střev.

Osoby se zánětlivým nebo autoimunitním onemocněním střev by měly konzultovat použití lněného semínka s lékařem nebo dietologem.

Měli byste vědět: Lněné semínko obsahuje malá množství kyanogenních glykosidů, někteří lékaři proto tvrdí, že by těhotné a kojící ženy by měly používat lněné semínko s mírou – pro jistotu.

Domácí recepty

Odvar: Pravidelným popíjením odvaru, který se připraví z jedné lžíce semen a půl litru vody, které se následně svaří po dobu pěti minut, pomáhá při léčbě žaludečních a střevních problémech.

Zábaly: Pomletá lněná semínka se smíchají s teplou vodou a ihned se nanáší na kus látky. Přikládají se na otoky, křeče, záněty či na břicho při menstruačních bolestech.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty