Kvajáva hrušková – guava

Česky:

Kvajáva hrušková
Latinsky: 

Psidium guajava
Slovensky: 

Guajava

Mnoho lidí zná výhody plodů kvajávy (nebo také guajavy), ale už nevědí, že nejen tento plod poskytuje několik léčivých látek. Listy kvajávy jsou plné antioxidantů, protizánětlivých činidel, antibakteriálních látek a obsahují prospěšné třísloviny.

Léčivé účinky

Česky: Kvajáva hrušková Latinsky: Psidium guajava Slovensky: Guajava
 • Pomáhá při úlevě od bolesti.
 • Pomáhá při hubnutí.
 • Snižuje cholesterol.
 • Vyvažuje hladinu cukru v krvi, čímž snižuje riziko vzniku diabetes.
 • Působí jako prevence proti vzniku některých druhů rakoviny.
 • Zlepšuje kvalitu pokožky.
 • Poskytuje úlevu od zácpy.

Použití a přípravky

Listy kvajávy jsou nejlépe známé jako přírodní odstraňovač bolesti. Obsahují polyfenoly, flavonoidy a karotenoidy, což je činí užitečné při léčbě mnoha chorob a stavů. Listy kvajávy obsahují také prospěšné esenciální oleje.

Extrakty z listů pomáhají při hubnutí tím, že brání tomu, aby se komplexní škroby, které jsou konzumovány ve stravě, nemohly převést na cukry. Používání esenciálního oleje této rostliny posiluje a tónuje trávicí systém, dezinfikuje ho a udržuje tento systém čistý.

Při dlouhodobém užívání listů kvajávy může dojít ke snížení LDL („špatného“) cholesterolu. Naopak triglyceridy mají vliv na zvyšování HDL („dobrého“) cholesterolu v těle.

 • Z kvajávy se využívají sladké plody, stejně tak listy.
 • Z listů se připravuje čaj.
 • Koupit si můžete džem připravený z plodů kvajávy.
 • Listy se prodávají ve formě doplňků stravy (kapsle, tablety, extrakty atd.).
 • Z listů se vyrábí esenciální olej.
 • Plody kvajávy si můžete užít v čerstvé, ale také konzervované podobě.

Kontraindikace:

Listy guajavy neužívejte během těhotenství, kojení a při možné přecitlivělosti na rostlinu.

O kvajávě

Kvajáva hrušková (Psidium guajava) pochází ze Střední Ameriky, Mexika a Jižní Ameriky. Nyní se pěstuje také v tropických a subtropických oblastech Afriky, jihovýchodní Asie, jižní Asie, Karibiku a několika dalších oblastech.

Kvajáva hrušková je poměrně malý strom (dosahuje výšky maximálně 8 m), který poskytuje tolik známé plody, které známe pod názvem kvajáva nebo také guave či guava. Kmen tohoto stromu není širší než 25 cm.

Plody mají kulovitý tvar – někdy svým vzhledem dokonce připomínají hrušku. Také chuť připomíná hrušky – odtud také její název. Kůra plodu zdánlivě připomíná citrusové plody. Dužina plodu je světle žlutá a má výraznou vůni.

Listy jsou kožovité, mají krátké řapíky. Jejich velikost je různá – od 5 cm až do 15 cm. Listy se využívají pro přípravu čaje, esenciálních olejů a dalších doplňků stravy.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů