Česky:
Kulčiba dávivá |
Latinsky:
Strychnos nux-vomica |
Slovensky:
Kulčiba dávivá |
Kulčiba dávivá (Strychnos nux-vomica) je častokrát používána jako homeopatický lék, který – navzdory známým nebezpečím – je používán pro řadu běžných problémů, jako je bolest hlavy, problémy s pohybovým ústrojím, příznaky menopauzy a další nemoci.
Léčivé účinky
- Pomáhá při pohybových zdravotních potížích.
- Odstraňuje bolesti hlavy.
- Ulevuje od zácpy.
- Má laxativní účinky.
- Pomáhá odstraňovat příznaky chřipky.
- Používá se při infekci močových cest.
- Léčí nespavost.
- Snižuje bolesti zad.
Použití a přípravky
Kulčiba dávivá obsahuje významné množství antioxidantů a jeho dva hlavní aktivní alkaloidy, strychnin a brucine, se nacházejí v semenech stromu nux vomica. Tyto farmakologicky účinné látky pomohly určitým zdravotním problémům v malých dávkách. „Malé dávky“ jsou zde klíčová slova, protože ve vysokých dávkách mohou být tyto aktivní rostlinné sloučeniny přímo jedovaté.
Vysušená semena obsahují alkaloidy a igasurin, stejně jako některé jiné menší alkaloidy. Bylo prokázáno, že tyto alkaloidy mají také impozantní přínosy pro zdraví.
Kulčiba dávivá může být nebezpečná ve vysokých dávkách, zvláště centrální nervové soustavě. V nízkých dávkách ji ale lidé dnes používají pro širokou škálu zdravotních problémů.
O kulčibě
Kulčiba dávivá (Strychnos nux-vomica) je homeopatický prostředek, který pochází ze semen stromu nux vomica, také známého jako strychnos nux vomica, S. nux-vomica. Je to stálezelený strom patřící do rodu Loganiaceae a pochází ze zemí jihovýchodní Asie a severní Austrálie.
Co je to homeopatický lék? Homeopatie nebo homeopatické léky léčí onemocnění použitím malých dávek léku, který ve větších množstvích způsobí, že zdravá osoba bude mít podobné příznaky jako onemocnění. Homeopatické léky používají v léčbě různé přírodní látky, včetně rostlinných, minerálních a živočišných složek.
Z historie
Někteří historici věří, že smrt Alexandra Velikého v roce 323 před Kristem byla způsobena konzumací vína obsahujícího kulčibu.
Léčivé použití stromu je datováno do poloviny 16. století. Německý lékař a botanik Valerius Cordus napsal o kulčibě dávivé. V té době ji používali jako protijed na mor, hysterii, dnu a revmatismus. Lidé však již v té době znali nebezpečí užívání této rostliny a míchali ji proto s jinými bylinkami.
Kulčiba dávivá se dříve používala také v jedech na potkany.