Česky:
Kukuřice setá |
Latinsky:
Zea mays |
Slovensky:
Kukurica siata |
Léčivé účinky
- působí při redukci hmotnosti
- má blahodárný vliv na trávicí soustavu
- pozitivně působí při léčbě močových cest
- používá se při léčbě zvětšené prostaty
- má pozitivní vliv na nervovou soustavu
Použití
Kukuřice setá se už od pradávna používá především jako potravina, ale v lidovém léčitelství už před několika staletími zakotvila také jako léčivá rostlina, která má blahodárný vliv na nervovou soustavu. Působí močopudně a také pomáhá mužům při problémech se zvětšenou prostatou.
Rostlina se používá v gastronomii, popíjí se z ní čaj, využívána je také v kosmetickém průmyslu a najdeme ji obsaženou také v mnoha tinkturách.
O kukuřici seté
Kukuřice setá má původ zřejmě ve Střední Americe, odkud se začala šířit po celém světě. Dnes se hojně pěstuje pro potravinářský průmysl. Má ráda slunné stanoviště a půdu bohatou na živiny. Zařazena je do čeledi lipnicovitých a dorůstá do výšky kolem tří metrů.
Přímý stonek má dlouhé kopinaté listy a kvete od července do října. Plody, pro nás velmi chutné obilky se nacházejí v klasech, pokryté listy a třásněmi. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny, vlákninu, bílkoviny, vitaminy B, C, E, K, minerály, silice, saponiny, flavonoidy či slizy.
Kukuřice je několik druhů, některé druhy jsou pěstovány jako krmivo pro dobytek anebo pro další využití v průmyslu. V potravinářství se používá pro přímou konzumaci, přidává se do konzerv nebo se suší.
Domácí recepty
Nálev: připravenou drť z natě polijeme vařící vodou, následně přikryjeme a necháme 5 až 10 minut louhovat. nesmí projít varem!
Odvar: připravenou drť z natě vložíme do studené vody, za stálého míchání vaříme 10 minut, odstavíme a nakonec přecedíme. Popíjíme po douškách 1 šálek denně
Macerát: připravenou drť zalijeme studenou vodou a necháme přes noc louhovat, následně pijeme dle potřeby.