Česky:Kudzu |
Latinsky:Pueraria lobata |
Slovensky:Kudzu |
Kudzu (Pueraria lobata) má svůj latinský název odvozený od švýcarského profesora M. N. Pueraria (1766-1845). Rod Pueraria obsahuje asi 20 druhů bylinné nebo dřevnaté révy, která pochází z Asie.
Léčivé účinky
- Používá se jako lék na průjem, psoriázu a bolesti svalů.
- Léčí některé příznaky menopauzy.
- Používá se při infekci horních cest dýchacích, jako je infekce dutin, běžné nachlazení a senná rýma.
- Působí jako potenciální lék alhokolismu (nutné další studie).
- Používá se v homeopatii jako lék na rakoviny prsu.
- Možný lék na onemocnění srdce.
Použití a přípravky
Kudzu byl poprvé představen v USA v 70. letech 20. století a byl vysazován v jihovýchodních státech až do roku 1933 jako ochrana před erozí a byl zdrojem potravy a vlákniny. V příštích 10 letech se rostlina stala velmi problematickou plevelovou plochou, která pokrývala více než 200 000 hektarů a bylo téměř nemožné ji vymýtit.
V bylinné medicíně se používají sušené hlíznaté kořeny, ale někdy se používají také květy. Kořeny se sklízí od října do dubna a používají se čerstvé na šťávu nebo se suší na slunci (či uměle). Květy se sbírají na konci léta nebo na začátku podzimu a suší se ve stínu.
Kudzu je známá rostlina v tradiční čínské medicíně, kde je používána více než 2000 let a je stále považována za jednu z padesáti nejdůležitějších bylin v čínské bylinné medicíně. Používala se jako léčivá bylina pro řadu onemocnění, jako je alkoholismus, angína, rakovina, bolest hlavy, migréna a vysoký krevní tlak.
Kudzu jako léčba alkoholismu
Čínští lékaři po staletí používali kudzu v čajové formě jako léčbu alkoholismu. Používaný čaj se nazývá xing-jiu-ling. Účinnost kudzu v rámci alkoholismu byla zkoumána několika studiemi s několika různými výsledky. Zatímco některé ukázaly, že tato rostlina je užitečná při léčbě alkoholismu, jiné studie toto popřely.
Možná léčba rakoviny prsu
Mnoho rakovin, včetně rakoviny prsu a některých forem melanomu (rakovina, která se tvoří z buněk obsahujících pigment nazvaný melanocyty), jsou stimulovány hormonálním estrogenem. Kudzu obsahuje několik chemických látek, které jsou velmi podobné estrogenu. Jeden z nich, formononetin (isoflavon), nemá žádný účinek na tělo jako takový, ale když je přeměněn přátelskými bakteriemi v trávicím traktu na estrogenovou sloučeninu nazývanou daidzein, váže se na buňky, které by byly normálně aktivovány estrogenem.
Stručně řečeno, látka blokuje estrogen na aktivačních místech na buňkách rakoviny prsu, aniž by stimulovala tyto rakovinné buňky, aby se rozdělily jako estrogen. Studie v Japonsku, USA a Finsku ukázaly, že isoflavony jsou jasně spojeny se sníženým výskytem rakoviny prsu a dělohy.
Léčba onemocnění srdce
Kudzu se často používá jako lék na srdeční a oběhové problémy a vysoký krevní tlak. Flavonoidní látky v kudzu přispívají ke zvýšení krevního oběhu a průtoku v srdečních tepnách a snižují potřebu kyslíku v srdci. Tyto látky také uvolňují svaly, které obklopují levou koronární artérii a snižují srdeční frekvenci.
Kudzu jako jídlo
V Japonsku se kudzu používá jako potravina i léčivo. Stonky a mladé listy mohou být konzumovány syrové nebo vařené. Čerstvé mladé výhonky mají chuť podobnou jako arašídy. Květy mohou být vařené a používané v okurkách. Kořeny jsou někdy používány jako zelenina. Kořeny jsou zdrojem jemného škrobu a používají se v japonské kuchyni jako zahušťovadlo v omáčkách, polévkách a nudlích stejným způsobem jako kukuřičný škrob.
Vlákno nazývané ko-kemp se získává ze stonků a používá se v textilu, na výrobu lana a papíru.
O kudzu
Kudzu (Pueraria lobata) pochází z Indie, Číny a Japonska. Rostlina je komerčně pěstována v některých částech Číny. V některých oblastech (například v USA) je rostlina plevelem. To je způsobeno mimořádně rychlým růstem rostliny. Za ideálních podmínek může rostlina kudzu během vegetačního období narůst až o 30 cm v jednom dni. Na konci sezóny tak může mít až 30 metrů.
Kudzu je opadavá réva s dlouhými, hustými oddenky, chlupatými stonky a listy. Fialové květy jsou voňavé a objevují se v 25 cm dlouhých, vzpřímených klastrech. Po nich následují plochá, chlupatá semena, které se rozdělí, když jsou zralá.
Dávkování a podání
Kudzu je pravděpodobně nejsnadněji užíván ve formě tablet nebo kapslí. Tablety/kapsle jsou obvykle standardizovány tak, aby obsahovaly 10 mg extraktu ekvivalentní 5 g byliny. Dodržujte pokyny výrobce.
Květiny mohou být použity ve formě čaje. 1/2 šálku čerstvých květin zalijte šálkem vroucí vody, nechte odstát 5 minut a poté slijte.
Nežádoucí účinky a možné interakce
Použití kudzu jako léčivé byliny je považováno za bezpečné a dosud nebyly hlášeny žádné závažné vedlejší účinky, dokonce ani při vysokých dávkách. Dokud však nebude k dispozici další výzkum, těhotné a kojící ženy ani děti by neměly kudzu používat.
Také by měl být používán s opatrností u lidí s onemocněním srdce, a to za konzultace s odborným zdravotnickým pracovníkem. Přípravek Kudzu může zvýšit účinky některých léků na srdce a neměl by se současně užívat s takovými léky.