Česky:Krvavec toten |
Latinsky:Sanguisorba officinalis |
Slovensky:Krvavec lekársky |
Krvavec toten (Sanguisorba officinalis) má původ svého jména odvozen od jeho hlavního účinku. Slovo Sanguisorba je odvozen ze dvou slov, kde „anguis“ znamená krev a „sorb“ znamená „sát“. Po staletí byla rostlina většinou používána jako hemostatická látka v západní a čínské bylinné medicíně.
Léčivé účinky
- Má adstringentní, antiseptické a protizánětlivé účinky.
- Používá se při léčení různých poruch zažívacího traktu, jako je průjem, úplavice, enteritida, ulcerózní kolitida, syndrom dráždivého střeva a dráždivý tračník.
- V čínské a západní bylinné medicíně byl odvar z kořene používán vnitřně pro těžké menstruační krvácení, krev ve stolici a moči, krvácení hemoroidů a děložní krvácení.
- Má inhibiční účinek na mnoho patogenních bakterií, jako jsou Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae a Pseudomonas aeruginosa.
- Používá se jako léčba zánětu dásní a opuchlých mandlí.
- Jako lidový lék se používal na krvácení z nosu, rány, popáleniny, ekzémy, vyrážky, vředy a hemoroidy.
Použití a přípravky
V bylinné medicíně se používají oddenky, kořeny a čerstvé nebo sušené vzdušné části bylin.
- Nadzemní části se shromažďují, když je rostlina rozkvetlá.
- Kořeny a oddenky se obvykle shromažďují na podzim – nařežou se a vysuší pro pozdější použití.
- Nejlepší je použít kořeny z rostlin, které mají několik let.
- Chuť kořene je hořká a kyselá.
- Mladé listy a výhonky mají příjemnou chuť a mohou se jíst syrové například v salátu. Pro toto použití by měla být rostlina sklizena předtím, než kvete.
Hlavními látkami, které se vyskytují v krkavci totenu, jsou flavonoidy, saponiny, kyselina ursolová, arabinóza, esenciální olej, vitamin C a třísloviny.
Oddenky krkavce obsahují velké množství taninů (až 17 %), které jsou zodpovědné za adstringentní, antiseptické a protizánětlivé vlastnosti byliny.
Z byliny se vyrábí ústní voda, která působí proti vředům v ústech.
O krvavci
Krvavec toten (Sanguisorba officinalis) je poměrně rozšířená rostlina, roste v Evropě, severní Africe a mírných oblastech Asie. Pěstuje se v severní a severovýchodní části Číny pro komerční využití. Na některých místech v Severní Americe došlo k naturalizaci.
Krvavec toten patří mezi trvalé rostliny z čeledi Rosaceae (růžovité), které mohou dosahovat výšky 30 až 90 cm. Rostlina má hrubý primární kořen a tmavě hnědé, krátké oddenky. Z oddenků vznikají rozvětvené květinové stonky. Listy jsou modrozelené a ve tvaru srdce.
Rostlina kvete od června do července a květiny jsou malé a tmavě červené. Ovoce je malý ořech a obsahuje jedno semeno. Krvavec toten roste ve vlhkých oblastech, loukách, pastvinách a příkopech a upřednostňuje alkalickou půdu.
Kontraindikace:
Neužívejte, trpíte-li náchylností k trombóze. Může rovněž vyvolat alergii nebo přecitlivělost. Proto si dejte pozor, zde se u vás neprojeví problémy se žaludkem a střevy, stejně jako patologické změny na sliznicích nebo na kůži. V takovém případě bylinku ihned vysaďte.
Dávkování a podání
Pro ošetření popálenin může být kořen prášku smíchán se sezamovým olejem a aplikován na postižené oblasti.
V čínském bylinném léku je normální denní dávka pro vnitřní použití 10-15 g. Pro externí použití je doporučení „tolik, kolik je třeba“.
Nežádoucí účinky a možné interakce
Nebyly indikovány žádné vedlejší účinky nebo kontraindikace, pokud byl krvavec použit v doporučeném množství. Vzhledem k nedostatku údajů o farmakologických účincích a toxicitě rostliny by ji neměly užívat ženy, které kojí nebo jsou těhotné.
Vzhledem k vysokému obsahu tříslovin by se bylinka neměla užívat nepřetržitě po dlouhou dobu.