Česky:
Krvavec menší |
Latinsky:
Sanguisorba minor |
Slovensky:
Krvavec menší |
Jedná se o vytrvalou bylinku, která má mnohé využití. Je tvořena kupou zelených listů a svým vzhledem téměř připomíná kapradí. Avšak listy připomínají svým tvarem spíše meduňku.
Léčivé účinky
- Má antiseptické a protizánětlivé vlastnosti.
- Používá se na léčbu hemeroidů nebo silné menstruační krvácení.
- Používá se také při léčbě různých poruch zažívacího traktu, jako je průjem, dyzentérie, enteritida, ulcerózní kolitida, syndrom dráždivého střeva a dráždivý tračník.
- Léčí záněty dásní a opuchlé mandle.
- Byl využíván jako lidový lék na krvácení z nosu, rány, popáleniny, ekzémy, vyrážky, vředy a hemoroidy.
Použití a přípravky
Krvavec menší má své využití zejména v kuchyni – díky příchuti svých listů se používá v salátech, ale také v polévkách, omáčkách a nápojích. Z listů se připravuje taktéž čaj.
Důležité je sklízet listy, dokud je rostlina ještě mladá (to znamená ještě před tím, než začne kvést). Starší listy budou hořké. Nejlépe se používá jako čerstvá bylina.
Hlavními látkami, které se vyskytují v krvavci menším, jsou flavonoidy, saponiny, kyselina ursolová, arabinóza, esenciální olej, vitamin C a třísloviny. Po staletí byla rostlina většinou používána jako hemostatická látka v západní a čínské bylinné medicíně.
O krvavci
Krvavec menší (Poterium sanguisorba)roste jako malý keř, může dorůst výšky 30 – 38 cm. Produkuje malé růžové květy, které jsou kulaté. Listy, kterých má rostlina hojné množství, mají chuť podobnou jako okurka.
Krvavec menší preferuje plné slunce v průměrné zahradní půdě. Jakmile je zaveden, je tolerantní k suché půdě. Rostliny mohou být vysazeny z osiva zasetého na jaře nebo na podzim nebo z dělení rostliny. Květiny by měly být odstraněny, protože zabraňují rostlinám vytvářet semena. Rozdělujte rostlinu každých 3-4 let, abyste udrželi její energický růst.
Nežádoucí účinky a možné interakce
Nebyly indikovány žádné vedlejší účinky nebo kontraindikace, ale kvůli nedostatku údajů o farmakologických účincích a toxicitě rostliny by neměla být podávána ženám, které kojí nebo během těhotenství. Vzhledem k vysokému obsahu tříslovin není vhodné užívat bylinku nepřetržitě a dlouhodobě.