Krtičník hlíznatý

Česky:  
Krtičník hlíznatý
Latinsky:
Scrophularia nodosa
Slovensky: 
Krtičník hľúznatý

Krtičník hlíznatý (Scrophularia nodosa) je příbuzný k rostlině zvané Scrophularia ningpoensis, která roste v Číně. Obě rostliny se používají pro stejné zdravotní účinky. Vědecké jméno, Scrophularia, pochází z tradičního použití rostliny jako léku na scrofulu, tuberkulózní infekci lymfatických uzlin v krku.

Česky: Krtičník hlíznatý Latinsky: Scrophularia nodosa Slovensky: Krtičník hľúznatý

Léčivé účinky

  • Má mírné laxativní a analgetické vlastnosti.
  • Je to dobré diuretikum.
  • Má stimulující účinek na játra, srdce a krevní oběh.
  • Taktéž má čistící a detoxikační vlastnosti.
  • Stimuluje lymfatický systém.
  • Používá se externě pro chronické kožní onemocnění, jako je ekzém a psoriáza.
  • Léčí svědění a hemoroidy.
  • Používá se jako jemné projímadlo pro léčbu zácpy.
  • Uklidňuje bolesti kloubů.

Použití a přípravky

Pro léčivé účinky se používají stonky a listy, které se sklízejí v červenci, když rostlina rozkvete. Poté jsou vysušeny a použity v tekutých výtažcích, tinkturách a mastích.

Rostlina má nepříjemnou vůni a hořkou chuť.

Krtičník obsahuje aminokyseliny, flavonoidy, fenolové kyseliny (kyselina ferulová, kyselina vanilová, kyselina kávová, kyselina skořicová), saponiny, fytosterol, esenciální mastné kyseliny a asparagin.

Ve středověku byla bylinka považována za jednu z nejlepších léčivých rostlin na léčbu otoků a nádorů.

Při léčbě kožních onemocnění se byliny často používají v kombinaci se šťovíkem kadeřavým (Rumex crispus).

Existuje určitá indikace, že krtičník může být účinný proti některým druhům rakoviny. Je však příliš brzy na to, potvrdit jestli je to pravda, a je zapotřebí dalšího výzkumu.

O krtičníku

Krtičník hlíznatý (Scrophularia nodosa) roste v Evropě a západní Asii jako divoký druh. Jen někdy je používán jako okrasná rostlina v zahradách. Pochází z čeledi Scrophulariaceae a patří mezi trvalé bylinky. Může dorůst výšky až 120 cm a obsahuje vodorovný oddenek s hlízovitými, kloubnatými bočními výhonky.

Vzpřímené stonky jsou hladké a mají čtvercový tvar. Obsahují oválné tmavě zelené listy, které jsou někdy také ve tvaru srdce. Květy jsou zelené s červeno-hnědými okvětními lístky.

Terapeutické dávky

Odpovídající a terapeutická dávka běžných druhů může záviset na věku, zdravotním stavu a několika dalších podmínkách uživatele. Proto byste před užíváním měli kontaktovat školené bylinkáře nebo jiné poskytovatele zdravotní péče, kteří jsou obeznámeni s používáním léčivých bylin.

Nežádoucí účinky a možné interakce

Dokud nebudou provedeny další výzkumy týkající se bezpečnosti běžných plodů, bylinku by neměly užívat těhotné nebo kojící ženy a neměla by být podávána dětem.

Rostlina obsahuje srdeční glykosidy, které mohou ovlivnit srdce.

Při požití velkého množství bylinky může krtičník způsobit zvracení a průjem.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů