Kozí brada luční

Kozí brada luční, latinsky Tragopogon pratensis, je rostlina dorůstající do výšky až půl metru. Je to dvouletá bylinka s kůlovým kořenem a s výrazně žlutými květy. S touto kvetoucí rostlinou se setkáte v průběhu měsíců května až července. Pokud je ale průběžně zastřihávána, kvést vydrží i během srpna.

kozí brada luční

Je pozoruhodné, že květy se vždy otevírají v dopoledních hodinách. V odpoledních hodinách vidět rozkvetlou kozí bradu luční je výjimečné.

Kozí bradu luční byste nalezli prakticky ve všech evropských zemích, a to hlavně na loukách a pastvinách. Určité druhy kozí brady rostou i na Novém Zélandu a v Severní a Jižní Americe. V České republice se ji daří převážně v západní části.

Účinky bylinky

  • pomáhá léčit nemocný trávicí trakt (žlučník, játra)
  • účinný prostředek při astmatu a problémech s dýchacími cestami
  • ulevuje při pocitech pálení žáhy
  • používá se při onemocněních kůže
  • dokáže zevní cestou vyčistit kůži
  • aplikuje se při potřebě vybělení pih
  • doporučuje se při zánětech močových cest
  • tato bylinka je pro svůj vyšší obsah inulinu vhodná pro diabetiky

Sběr

Z kozí brady využíváme kořen a listy. Kořen mívá poněkud hořčejší chuť, jeho šťáva je vhodná především na problémy spojené s dýchacím ústrojím. Pomáhá při jaterních poruchách, přispívá na správnou funkci žlučníku a je to prospěšná metoda, jak zpět navrátit chuť. Oproti tomu šťáva z rostliny upravuje zažívání a ulevuje od pocitů pálení žáhy. Pro zevní užití se využívá nálev z okvětních lístků. Tento nálev slouží především pro vyčištění pleti.

Kořen je možné i uvařit a jíst ho, například namísto zeleniny, listy se zároveň mohou použít jako obohacující surovina do salátů.

Pokud se rozhodnete pro její pěstování, vězte, že tato rostlina má ráda hlínu bohatou na živiny. Nejvíce se jí daří na slunných prostorách, ale vyhovující je pro ni i polostín. Přílišná zálivka ale pro kozí bradu vhodná není.

Obklady na ošetření kůže

Vezměte dva gramy čerstvých listů a přelijte je 200 ml horké vody. Nechte 15 minut louhovat pod pokličkou, poté přeceďte a použijte pro tvorbu obkladů na postižená místa. Užívejte 3x denně.

Kontraindikace

Trpíte-li diabetem, konzultujte vnitřní užití s lékařem.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty