Kosatec

Česky: 

Kosatec
Latinsky:  

Iris
Slovensky:  

Kosatec

Léčivé účinky

Česky: Kosatec Latinsky: Iris Slovensky: Kosatec
  • napomáhá při léčbě chorob žlučníku
  • tlumí kašel
  • pomáhá při obtížích dýchacích cest
  • má jemně projímavý účinek
  • odvodňuje, působí močopudně
  • jsou u prokázány žlučopudné účinky

Použití

Kosatec se hojně používá jako příměs do nejrůznějších léčivých čajů. Účinné látky mu byly prokázány už za starého Říma, kdy byl používán při léčbě dýchacích cest. Rostlina je už od středověku považována za rostlinu vítězství, chránící vojáky před poraněním. Její hlízy se nosily do boje jako talisman.

Tato rostlina nemá žádné vedlejší účinky, dá se proto používat při léčbě s ostatními bylinami. Skvěle se hodí při problémech s močovým měchýřem, její močopudné účinky odvádí z těla škodliviny. Proto se doporučuje pití směsi čaje, obsahující právě kosatec.

 

O kosatci

Kosatec se objevuje na všech místech Evropy, kde se vyskytuje na propustné, hlinité, živné půdě. Jsou vlhkomilné, proto se nezřídka objevují u vodních toků. V současnosti se hojně využívají jako okrasná rostlina u jezírek v parcích, zahradách, uplatnění nacházejí také v kořenových čističkách.

Kosatec je v průměru až jeden metr vysoká bylina, rostoucí v trsech. Poznáme ji podle trávových listů, které jsou samy o sobě hojně používány pro floristické účely. Stonek kosatce je dlouhý a dutý, květy rostou v počtu od jednoho do tří v paždí listenů, mají mnoho barevných variant a jsou hojně užívány do květinových vazeb. Kosatec kvete v květnu a červnu.

Kosatec má mnoho poddruhů, které se hojně používají k léčbě horních cest dýchacích, při potížích s močovým měchýřem i pro léčbu žlučníku. Ve většině případů se používá ve směsi bylin, které vzájemně podporují své léčivé účinky.

Kosatec obsahuje především silici s hlavní obsahovou složkou ironem, který vzniká až při sušení a projevuje se fialkovou vůní. Obsahuje také cukry, olej, třísloviny, fytoncidy a další látky.

Kontraindikace:

Užívejte pouze v doporučeném množství. Nadměrné dávky kosatce s sebou mohou přinášet vedlejší příznaky, jako je bolest prsou, poruchy emoční rovnováhy, otoky a bolesti hlavy.

Vyhněte se přípravkům s kosatcem, trpíte-li rakovinou prsu. Jestliže vás toto onemocnění postihlo v minulosti, poraďte se o užívání s lékařem. Kosatec by neměly užívat těhotné nebo kojící ženy.

Domácí recepty

Odvar: Odvar kosatce se často používá spolu s dalšími bylinami, pro zvýšení jeho účinku. Sušený kosatec stačí zalít v poměru dvou lžiček se 300 ml studené vody a přivést k varu. Následně minutu povaříme a necháme louhovat 20 minut. Čaj se užívá 3 x denně.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty