Korkovník amurský

Česky:  

Korkovník amurský
Latinsky:

Phellodendron amurense
Slovensky: 

Korkovník amurský

Korkovník amurský (Phellodendron amurense Rupr.) je poměrně velký strom. Jeho latinské označení Phellodendron je složeno ze dvou řeckých slov – „phellos“, což znamená korek, a „dendron“, což znamená strom.

Česky: Korkovník amurský Latinsky: Phellodendron amurense Slovensky: Korkovník amurský, Autor: Jean-Pol GRANDMONTVlastní dílo, CC BY 3.0, Odkaz

Léčivé účinky

  • Má antimikrobiální, antibakteriální a antibiotické vlastnosti.
  • Patří mezi diuretika.
  • Stimuluje játra a žlučník.
  • Tradičně se používá ke snížení horečky a ke snížení hladiny krevního tlaku a cukru v krvi.
  • Interně se používá k léčbě průjmu, úplavice, enteritidy, vaginálních infekcí, akutních infekcí močových cest, abscesů, nádorů, žloutenky, nočního pocení a kožních onemocnění.
  • Plody se používají k léčbě nachlazení.

Použití a přípravky

V bylinné medicíně se používá kůra. V zimě se sbírá ze stromů, které jsou nejméně 10 let staré a jsou vysušeny pro pozdější použití v odvaru. Kůra má silnou hořkou chuť.

Aktivními složkami jsou berberin, jatrorrhizin, magnoflorin, kandicin, palmatin, obacunon, 7-dihydrostegmasterol, beta-sitosterol a kampesterol. Je to jedna z 50 nejdůležitějších bylin používaných v čínské bylinné medicíně.

Ze semen je možné extrahovat olej, který se používá jako bylinný insekticid. Dřevo je tvrdé a silné a používá se při výrobě nábytku. Kůra se často používá jako náhrada korku.

O korkovníku

Korkovník amurský (Phellodendron amurense Rupr.) se nachází v Číně, Japonsku a Koreji, ale je kultivován pro své lékařské použití v severovýchodní Číně. Rovněž zdobí zahrady a parky po celém světě kvůli své krásné kůře a aromatickým listům, které na podzim zežloutnou.

Korkovník je velký strom, který může dorůst výšky až 12 metrů. Jedná se o listnatý strom s bledě šedohnědou korkovou kůrou. Strom má lesklé, tmavě zelené, zpeřené listy složené z 9 až 13 menších listů a malé zelenožluté květy rostou v klastrech. Malé kulaté ovoce je černé a má silnou vůni terpentinu.

Nežádoucí účinky a možné interakce

Používejte kůru z korkového stromu opatrně a pod dohledem kvalifikovaného zdravotnického pracovníka. Podle pokynů nalezených v tradiční čínské medicíně by lidé s problémy se žaludkem nebo slezinou měli užívání této byliny vyvarovat. Nepoužívejte ji také během těhotenství.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty