Korálovec ježatý

Česky:
Korálovec ježatý
Latinsky:
Hericium erinaceus
Slovensky:
Koralovec ježovitý

Jde o tradiční bylinku čínské medicíny, která se však v poslední době prosazuje u nás. Korálovec ježatý je známý pod mnoha dalšími názvy, například satyrovy vousy, lví hříva, hericxium nebo opičí hlava.

koralovec jezaty
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

I když vlastně to není bylinka, ale houba. Přirozeně roste v jihovýchodní Asii, Japonsku, Číně, ale také v Evropě (vyjma severních oblastí).Velmi vzácně na něj můžeme narazit i v našich lesích.

Léčivé účinky

  • Podílí se na regulaci žaludečních a střevních potíží, nejvíce ceněná je zejména při zánětu gastrointestinálního traktu.
  • Slouží k posílení imunitního systému.
  • Dokáže zmírnit depresivní nálady, úzkost a poruchy spánku.
  • Posiluje mozek.
  • Uplatní se při léčbě neurodegenerativních onemocnění.
  • Používá se jako prevence neoplastických poruch, především žaludku, střev, jícnu a rakoviny kůže.
  • Zlepšuje paměť a koncentraci.

Charakteristika korálovce z pohledu tradiční čínské medicíny:

  • teplota – neutrální
  • chuť – sladká, nezřetelná
  • zacílení – slezina, žaludek, srdce (podle jiných zdrojů játra, ledviny):
  • posiluje žaludek a reguluje jeho Qi
  • doplňuje funkci sleziny a podporuje trávení

Použití a přípravky:

Korálovce, působící pozitivně na naše zdraví, Hericium erinaceus byly identifikovány některé beta-glukanové struktury, typické i pro jiné druhy hub. Mezi farmakologicky zajímavé se řadí zejména 1-3-D-beta-glukany (sem patří asi nejznámější HEP 3A). Dále zde najdeme rostlinné rostlinné steroly jako beta-sitosterol a ergosterol. A nesmíme zapomenout ani na triterpeny (hericenome a erinacyine) a některé druhy prospěšných aminokyselin, nezbytných například pro fungování imunitního systému a správných metabolických procesů. Z kyselin tu najdeme zejména chagovou, betulinovou a betulin. A také vitamíny skupiny B a významné minerální látky – mangan a draslík.

Rostlinné steroly se řadí k látkám se schopností snižovat cholesterol a patří rovněž k přírodním sloučeninám s protirakovinnými účinky. Dále je všeobecně známo, že nalezený erinacin H je prospěšný pro růst a stimulaci nervů. V současné době je úspěšně používán při léčbě nejrůznějších neurologických poruch. Zejména díky němu dostal korálovec přezdívku „chytrá droga“ nebo také „pokrm pro mozek.“ Má také prokázané antibakteriální vlastnosti a kromě toho obsahuje pěkně pohromadě všech osm aminokyselin, nezbytných pro člověka.

Studie prokázaly, že korálovec ježatý může mít pozitivní vliv na depresivní nálady, poruchy spánku, nervozitu a veškeré nemoci spojené s nadměrným nebo dlouhodobým stresem. Podporuje rovněž přirozenou, zdravou rovnováhu psychiky.

Přítomné polysacharidy rozpustné ve vodě mají specifické protinádorové a antimetastatické vlastnosti. Zvyšují aktivitu střevní mikroflóry a dalších významných imunocytů a zdají se být schopny omezit tvorbu metastázových ložisek. Účinné látky obsažené v korálovci mohou zvýšit proliferaci T- a B-lymfocytů. Ty pomáhají posilovat imunitní systém a zvyšují obranyschopnost těla proti nepřátelským patogenům. Erinacin je schopen podpořit regeneraci nervových buněk a růst nových nervových vláken či posílení starých. Výzkumy v této oblasti prokázaly, že určité erinaciny mohou svými účinky napodobovat protein nazývaný NGF (nervový růstový faktor), který je potřebný pro vývoj a udržování důležitých nervových spojení. Proto je použití této léčivé houby obzvláště zajímavé u Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby a roztroušené sklerózy.

O korálovci ježatém

Tato zajímavě vyhlížející houba byla v čínské medicíně využívána už po staletí. Velmi oceňováno je zejména její regulační působení na lidské tělo a psychiku. V přírodě roste korálovec na starých nebo umírajících listnatých stromech a v Asii ceněn také jako kulinářská specialita. Spolu s věkem totiž mění svou příchuť. Jeho umělá kultivace začala v Šanghaji v padesátých letech dvacátého století, díky ní je dnes tato houba pěstována prakticky v celém světě. Sadbu korálovce lze koupit i u nás a to buď ve formě očkovacích kolíčku nebo již prorostlého pilinového substrátu (doporučujeme pro začátečníky). U nás ho najdeme výjimečně v bukových nebo dubových lesích a je zákonem chráněný.

Poznáte ho snadno. Svým vzhledem ze všeho nejvíce připomíná mořské korály. Jeho plodnice se chlubí kulatým až oválným tvarem a mohou dorůst velikosti 10-30 centimetrů. Nejsou však celistvé, skládají se z mnoha tenkých, dlouhých (2-6 centimetrů) ostnitých výrůstků. Mladé korálovce jsou bílé, později se zbarvují do krémova a ve stáří mají výrazný hnědý nádech. Na stromě může korálovec vyrůstat i v jakýchsi stupních.

Díky obsahu všech osmi důležitých aminokyselin je oblíbenou součástí skladby jídelníčku, určeného pro vegetariány či vegany.

Kontraindikace:

Doposud nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky při užívání korálovce. Nedoporučují se ovšem pro osoby po transplantaci. Korálovec má imunostimulační účinek a může vést k odmítnutí transplantovaného orgánu. Neměly by ho užívat těhotné a kojící ženy a děti do 12 let věku.

Extrakty z korálovce

Mezi nejdůležitější účinné prvky této houby patří čisté polysacharidy. Vysoce kvalitní extrakty z korálovce poznáme právě podle množství přítomných polysacharidů. Jejich optimální hodnota se pohybuje okolo 20% – 30%, takže odpovídá přirozenému složení hub.

Domácí recepty

Dávka extraktu pro adolescenty a dospělé:

Pro tělesnou hmotnost 70 kg:
900 – 1 200 mg extraktu denně

Pro tělesnou hmotnost nad 70 kg:
přibližně 1 800 mg extraktu denně

Přesná dávka extraktu závisí nejen na tělesné hmotnosti a věku, ale také na typu a závažnosti onemocnění. Dávka by měla být během léčby sledována a v případě potřeby může být postupně zvyšována.

Výše uvedené dávky jsou obecnými referenčními hodnotami a mohou být v případě potřeby překročeny.

Domácí recepty:

Korálovec lze usušit a rozemlít na prášek, který se užívá podle následujícího dávkování:

Dávka sušeného prášku pro adolescenty a dospělé:

Pro tělesnou hmotnost 70 kg:
1 500 – 2 000 mg houbového prášku denně

Pro tělesnou hmotnost nad 70 kg:
2.000 – 3.000 mg hubového prášku na houbu denně

Může být užíváno dlouhodobě. Vedlejší účinky nebyly pozorovány. Lze ho použít i v syrovém stavu pro přípravu nejrůznějších tepelně upravených pokrmů, a to nejenom z asijské kuchyně. Skvěle poslouží například jako náhrada masa. Je však třeba počítat s jeho velmi výraznou vůní, která napoprvé nemusí být všem strávníkům právě příjemná.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty