Koptský kmín

Česky:
Koptský kmín
Latinsky:

Trachyspermum Ammi

Slovensky:
Koptský rasca

 

Koptský kmín: Znát ho můžeme zejména jako koření a to pod mnoha jmény. Carum, ajowan, karambolová semínka nebo také drsnoplodík moravčinovitý. Jeho původ lze vysledovat do oblasti Středomoří – pravděpodobně do Egypta.

kmin
Zdroj foto: Shivsaurabhkunwar, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Léčivé účinky

bolest břicha

špatné prokrvení končetin

astma

plynatost

stimulace trávení

vředy v ústech

antibakteriální a fungicidní účinky

podpora pocení

diuretikum

podpora vykašlávání

pomáhá při pálení žáhy

tonikum

nachlazení

působí proti křečím

artritida

otoky

revmatismus

Použití a přípravky

Na první přivonění připomíná tymián, je však o něco silnější. Používá se také v podobných situacích. Jako účinná látka se používají semena. Ve složení co do účinných látek převládají éterické oleje (tvořících asi 2,5 až 5% obsahu semen) . Najdeme tu zejména thymol (35 – 60%), ovšem nechybí ani α-pinen, limonen, α-terpinen nebo p-cymen.

V lidovém léčitelství se někdy používá i esenciální olej destilovaný z květů nebo mladých listů. Jde o lidový lék, typický zejména pro Alžírsko. V něm najdeme hlavně isotymol (50%), samozřejmě také p-cymen, thymol, limonen a α-terpinen.

U nás je kromě semen obvykle k dostání i esenciální olej z květů, získávaný z rostlin pěstovaných v jižní Indii, v něm kromě vysoké koncentrace thymolu (až 98 %) najdeme také monoterpeny, seskviterpeny nebo třeba kafr.

Koptský kmín alias ajwan dnes není příliš známým a používaným kořením. Ve větší míře je jeho použití prozatím omezeno spíše na oblasti střední Asie (zejména severovýchodní Indie ve státech Paňdžáb a Gudžarát). Svou popularitu však zažívá i v arabském světě. K nám proniká spíše pomaleji, znají ho spíše milovníci orientální kuchyně.

Koptský kmín – použití v kuchyni

Jeho silné aroma ozvláštní zejména vaše pečení a smažení. Skvěle se tak hodí k bramborám nebo rybám. Pokud se však podíváme do Indie, zjistíme, že se nejčastěji používá k aromatizaci luštěnin (především čočka, cizrna a fazole). Koneckonců se není čemu divit – v Indii se totiž luštěniny konzumují poměrně často. Slouží jako perfektní zdroj bílkovin, dostupný po celý rok. Kromě ajwanu jsou často ochucovány i máslem. A má to svůj důvod – většina účinných složek v tomto koření je totiž lépe rozpouští v tuku než ve vodě. Smažení ajwanu na másle tedy zlepšuje jeho chuť a to nejen kvůli vysoké teplotě.

Náš tip: koptský kmín se obvykle používá v množství jedné lžičky na dva šálky luštěnin.

V Afghánistánu se ajwan používá také do sladkých jídel, třeba k ochucování kořeněných koláčů a chleba. Když jsme u pečiva, v Indii s ním lze ochutnat třeba parathas (plochý indický chléb z celozrnné mouky). Občas se pak také používá jako nevšední přísada do kari.

Použití v léčitelství

Koptský kmín se nejčastěji uplatní při léčbě bolesti břicha, nachlazení, astmatu, plynatosti a dalších onemocnění. U nás ho lze doporučit zejména pro stimulaci trávení. V takovém případě lze doporučit zejména čaj. Ten připravíte z jedné lžičky koptského kmínu a šálku horké vody. Nechte 10 minut vyluhovat a vypijte před jídlem (nejlépe 2-3x denně). Pomáhá také proti plynatosti dalším obtížím zažívacího traktu.

Náš tip: Koptský kmín uchovávejte při pokojové teplotě, mimo dosah přímého slunečního světla.

Co říká ajurvéda

Indické léčitelství varuje, že při dlouhodobém užívání koptského kmínu ve vyšších dávkách může už žen ovlivnit tvorbu mateřského mléka a u mužů pak působí nežádoucím způsobem na množství a kvalitu spermií.

Někdy se doporučuje i samotné žvýkání semen, a to právě kvůli jejich léčivým vlastnostem. Ovšem pozor, na jazyku zanechávají mírně hořkou pachuť a jazyk může být poté na několik minut i mírně znecitlivělý. Povaření ajwanu tyto pocity zmírní. Při rozdrcení semínka vydávají silnou vůni podobnou tymiánu.

Koptsky kmin
Zdroj foto: Sanjay Acharya, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Měli byste vědět: Dříve byl ajwan považován za afrodiziakum.

Se kterými bylinkami si koptský kmín rozumí nejlépe?

Pokud se poohlížíte po bylinných směsích, vybírejte ty, jejichž součásti na sebe působí synergicky (tzn. navzájem se posilují v účinku). Ideálními partnery při koptský kmín jsou:

Eclipta alba (Neshodice, syn. Eclipta prostata)

Phyllanthus emblica (Smuteň lékařská)

Zingiber officinale (Zázvor lékařský)

Allium sativum (Česnek kuchyňský )

Andrographis paniculata (Právenka latnatá )

Azadirachta indica (Azadirachta indická )

Balanites roxburghii

Terminalia chebula (Vrcholák tříslovinný, Haritaki)

Trigonella foenum graecum (Pískavice řecké seno)

O Koptském kmínu

Na internetu ho můžete nalézt pod mnoha názvy. Například

Ajowanfrüchte (Ajowanfrucht)

Ptychotis coptica

Ptychotis ajowan

Königskümmel

Carum ajowan

Carum<a href=“https://bylinkopedie.cz/go/byliny-bylinky“><img class=“aligncenter size-full wp-image-12260″ title=“bylinkopedie koupit bylinky a produkty“ src=“https://bylinkopedie.cz/wp-content/uploads/2017/11/bylinkopedie-koupit-bylinky-a-produkty.png“ alt=“bylinkopedie koupit bylinky a produkty“ width=“400″ height=“133″ /></a> copticum

Trachyspermum copticum

Ammi copticum L.

Adiowan

Dřín lékařský (správně by se měl pod tímto názvem ukrývat Cornus officinalis, používaný v čínském lidovém léčitelství)

Jeho domovinou je východní pobřeží Středozemního moře, možná přímo Egypt. Ovšem jeho současnými hlavními pěstitelskými oblastmi jsou zejména oblast bývalé Persie a Indie. Jako koření nemá příliš velký význam, do Evropy nebo USA se vyváží jen málo.

Jde o středně vysokou jednoletou rostlinu z rodu drsnoplodík (Trachyspermum), původem z čeledi miříkovitých. Může se chlubit výškou 30–70 cm a zpeřenými listy. Kvete jemnými, bílými květy. Jeho plody s výraznými pruhy pak připomínají kmín kořenný nebo římský kmín. Má spíše nahořklou, ostrou chuť. Zralá semena se suší. Na první ochutnání vám může připomínat spíše anýz a oregano dohromady. Co do vůně se pak nejvíce podobá tymiánu. Není to náhoda, obě rostliny totiž obsahují thymol. Nicméně koptský kmín je aromatičtější a v chuti pronikavější. Při jeho přidávání do jídla buďte proto opatrní a zpočátku ho používejte spíše méně.

Pěstovat ho lze i u nás. Na jaře je nutné předpěstování ve skleníku. Potřebuje slunné místo a stále vlhkou půdu. Plody se sbírají až v plné zralosti, po sklizni už totiž nedozrají.

Nežádoucí interakce s léky

Jestliže užíváte (pravidelně i příležitostně) nějaké léky, poraďte se o dlouhodobém užívání koptského kmínu pro medicínské účely s lékařem. K nežádoucím interakcím může dojít u těchto účinných látek:

Fexofenadin

Flukonazol

Acetaminofen

Amiodaron

Ciprofloxacin

Erytromycin

Gatifloxacin

Isoniazid

Amitriptylin

Karbamazepin

Kontraindikace

Neužívejte při přecitlivělost na Trachyspermum Ammi. Zapovězen je také v případě těhotenství, vnitřního krvácení, ulcerózní kolitidy a žaludečních vředů.

Při předávkování (užívání větší než doporučené dávky) se může objevit ospalost, závratě, hypotenze nebo bolesti hlavy. Nekombinujte s alkoholem.

 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty