Kopřiva žahavka

Česky:  

Kopřiva žahavka
Latinsky:  

Urtica urens
Slovensky:

Žihľava malá

U této kopřivy se můžeme ještě setkat s jejími lidovými názvy žahavka nebo žihlava.

Léčivé účinky

Česky: Kopřiva žahavka Latinsky: Urtica urens Slovensky: Žihľava malá
  • napomáhá při nadměrném pocení
  • má močopudné účinky
  • působí protizánětlivě
  • používá se při popáleninách a při léčbě kožních onemocnění
  • regeneruje pokožku a urychluje hojení ran
  • snižuje hladinu krevního cukru
  • má blahodárné účinky při problémech s prostatou

Použití

Kopřiva žahavka je pro své léčivé účinky známá již po dlouhá staletí. U bylinky se suší nať a list. Správně usušená bylina se pozná podle uchování své tmavozelené barvy.

Kopřiva žahavka se používá jako čaj, přikládá se k ranám a používá se také v potravinářství a v domácí kuchyni. Zvláště na jaře ji kuchaři přidávají do hlavních chodů, kdy se mladé výhonky používají do nejrůznějších nádivek. Používá se také k mystickým obřadům.

O kopřivě žahavce

Kopřiva žahavka se hojně vyskytuje po celém území České republiky, od nížin až po hornaté oblasti, kde jsou půdy bohaté na živiny. Často se s ní setkáme na polích, zahradách, u opuštěných příbytků a slunných stanovištích.

Již staří Římané se kopřivovými svazky šlehali po revmatických kloubech. U nás byla používána pro zahánění zlých duchů a čarodějnic z obydlí.

Kopřiva je tvořena ze čtyřhranné lodyhy, dorůstající do délky 10 až 30 centimetrů. V horní polovině se větví. Barva je zelená se žahavými chlupy na povrchu. Kopřiva žahavka má drobné kopinaté listy s ozubenými okraji a žahavými chlupy.

Rostlina je nežádoucí hlavně v zahradách, sklenících a parcích, kde roste jako nevítaný a špatně odstranitelný plevel. Málokdo ale ví, že doma našel rostlinu, která má dvakrát větší obsah proteinů, než je třeba v sójových bobech. Dále obsahuje hořčík, draslík, železo, vitaminy B, C, karoten, třísloviny a další zdraví prospěšné látky.

Kontraindikace:

Neužívejte při přecitlivělosti na bylinku, během těhotenství a kojení. Čaj nebo infuze z listů kopřivy by neměly být používány u lidí, kteří potřebují užívat méně tekutin (např. při závažném onemocnění srdce nebo ledvin).
Není vhodná ani pro děti do 12 let, osoby užívající antikoagulanty a léky na snižování krevního tlaku, pro diabetiky (příliš ovlivňuje glukózu v krvi), a pro osoby, náchylné k alergiím (kopřiva může vyvolat prudkou alergickou reakci. K zařazování kopřivy žahavky do léčebného procesu by mělo docházet postupně systémem zvyšujících se dávek.

Domácí recepty

Tinktura: Na jaře nebo na podzim použijeme vykopaný oddenek, který zbavíme nečistot, nakrájíme na drobné kousky a naplníme do zavařovací lahve po okraj. Zalijeme 40% žitnou pálenkou a necháme 14 dní louhovat, přičemž čas od času tinkturu protřepeme.

Koupel nohou: Umyté stonky a listy dáme přes noc louhovat do 5 litrů vody a druhý den ohřejeme k varu. V teplé vodě pak koupeme nohy 20 minut, ve které je stále obsažena kopřiva.

Sirup: 250 g čerstvé nati zalijeme 500 ml studené vody a necháme 10 minut vařit. Pod pokličkou necháme louhovat do druhého dne a poté slijeme. Do výluhu dáme 500 g medu. Užíváme polévkovou lžíci denně na podporu imunity a při problémech s prostatou.

Odvar: 20 g čerstvých kořenů pokrájíme na kousky a zalijeme 500 ml vody. Necháme 10 minut vařit a 10 minut louhovat. Pijeme po celý den po douškách dle potřeby pro čištění krve. Odvar je vhodný pro léčbu ekzémů, při opakovaných oparech nebo plísní.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty