Konitrud lékařský

Česky:
Konitrud lékařský
Latinsky: 
Gratiola officinalis
Slovensky: 
konitrúd lekársky

Konitrud lékařský (Gratiola officinalis) byl během středověku známý pod jménem „Gratia Dea“, což znamená Boží milost a byl považován za léčivou bylinu.

Konitrud lékařský
Česky: Konitrud lékařský Latinsky: Gratiola officinalis Slovensky: konitrúd lekársky, Autor: Stefan.lefnaerVlastní dílo, CC BY-SA 4.0, Odkaz

Léčivé účinky

  • Stimuluje činnost srdce.
  • Má diuretické a laxativní vlastnosti.
  • Používal se k léčbě onemocnění, jako je zácpa.

Použití a přípravky

Jako bylinné léky se používají jak rostlinné části, tak také kořeny rostliny. Rostlina obsahuje určité glykosidy, které působí jako srdeční stimulátor (gratiolin, gratiogenin a gratiotoxin), esenciální olej a třísloviny. Konitrud je hořká, štiplavá a diuretická bylina, která stimuluje srdce i dělohu a má silné laxativní vlastnosti.

Vzhledem k toxickým a silným účinkům bylin, je však velmi pravděpodobné, že způsobila více škody než užitku a pravděpodobně způsobila i smrtelné následky. To je také důvod, proč už je dnes rostlina používána jako lék zřídkakdy (rozdíl mezi účinnou a toxickou dávkou je velice malý).

Kromě bylinného použití jako stimulantu srdce se používala jako lidová medicína k léčbě zvětšené sleziny, střevních parazitů a určitých onemocnění jater, jako je žloutenka.

O konitrudu

Konitrud lékařský (Gratiola officinalis) roste divoce v západní a střední Evropě a odtud se rozšířil až do západní Asie. Byl zaveden do Severní Ameriky a Austrálie. Rostlina preferuje alkalickou vlhkou půdu na plném slunci. Patří do čeledi Scrophulariaceae (krtičníkovitých).

Tato rostlinka dorůstá do výšky 30-60 cm a patří mezi vytrvalé rostliny. Má vzpřímený, čtvercový, dutý stonek. Zelené listy jsou masité a mírně zubaté. Květy jsou bílé (s purpurovými žilkami) tubulární a sedí na krátkých stopkách v listových ramenech. Plody jsou špičaté kapsle ve tvaru vejce.

Dávkování a podání

Konitrud lékařský může být velmi jedovatý a měl by být používán velmi opatrně a pouze pod vedením kvalifikovaných bylinných praktiků. Do samoléčby se rozhodně nepouštějte!

Možné nežádoucí účinky a interakce

Nadměrné dávky mohou způsobit potrat, poškození ledvin a střevní krvácení a velké dávky mohou být smrtelné. Říká se, že pokud krávy požijí tuto rostlinu na pastvě, jejich mléko se také stane toxickým. Avšak žádné důkazy pro toto tvrzení neexistují.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů