Konitrud lékařský

Česky:
Konitrud lékařský
Latinsky: 
Gratiola officinalis
Slovensky: 
konitrúd lekársky

Konitrud lékařský (Gratiola officinalis) byl během středověku známý pod jménem „Gratia Dea“, což znamená Boží milost a byl považován za léčivou bylinu.

Konitrud lékařský
Česky: Konitrud lékařský Latinsky: Gratiola officinalis Slovensky: konitrúd lekársky, Autor: Stefan.lefnaerVlastní dílo, CC BY-SA 4.0, Odkaz

Léčivé účinky

  • Stimuluje činnost srdce.
  • Má diuretické a laxativní vlastnosti.
  • Používal se k léčbě onemocnění, jako je zácpa.

Použití a přípravky

Jako bylinné léky se používají jak rostlinné části, tak také kořeny rostliny. Rostlina obsahuje určité glykosidy, které působí jako srdeční stimulátor (gratiolin, gratiogenin a gratiotoxin), esenciální olej a třísloviny. Konitrud je hořká, štiplavá a diuretická bylina, která stimuluje srdce i dělohu a má silné laxativní vlastnosti.

Vzhledem k toxickým a silným účinkům bylin, je však velmi pravděpodobné, že způsobila více škody než užitku a pravděpodobně způsobila i smrtelné následky. To je také důvod, proč už je dnes rostlina používána jako lék zřídkakdy (rozdíl mezi účinnou a toxickou dávkou je velice malý).

Kromě bylinného použití jako stimulantu srdce se používala jako lidová medicína k léčbě zvětšené sleziny, střevních parazitů a určitých onemocnění jater, jako je žloutenka.

O konitrudu

Konitrud lékařský (Gratiola officinalis) roste divoce v západní a střední Evropě a odtud se rozšířil až do západní Asie. Byl zaveden do Severní Ameriky a Austrálie. Rostlina preferuje alkalickou vlhkou půdu na plném slunci. Patří do čeledi Scrophulariaceae (krtičníkovitých).

Tato rostlinka dorůstá do výšky 30-60 cm a patří mezi vytrvalé rostliny. Má vzpřímený, čtvercový, dutý stonek. Zelené listy jsou masité a mírně zubaté. Květy jsou bílé (s purpurovými žilkami) tubulární a sedí na krátkých stopkách v listových ramenech. Plody jsou špičaté kapsle ve tvaru vejce.

Dávkování a podání

Konitrud lékařský může být velmi jedovatý a měl by být používán velmi opatrně a pouze pod vedením kvalifikovaných bylinných praktiků. Do samoléčby se rozhodně nepouštějte!

Možné nežádoucí účinky a interakce

Nadměrné dávky mohou způsobit potrat, poškození ledvin a střevní krvácení a velké dávky mohou být smrtelné. Říká se, že pokud krávy požijí tuto rostlinu na pastvě, jejich mléko se také stane toxickým. Avšak žádné důkazy pro toto tvrzení neexistují.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty