Konitrud lékařský

Česky:
Konitrud lékařský
Latinsky: 
Gratiola officinalis
Slovensky: 
konitrúd lekársky

Konitrud lékařský (Gratiola officinalis) byl během středověku známý pod jménem „Gratia Dea“, což znamená Boží milost a byl považován za léčivou bylinu.

Konitrud lékařský
Česky: Konitrud lékařský Latinsky: Gratiola officinalis Slovensky: konitrúd lekársky, Autor: Stefan.lefnaerVlastní dílo, CC BY-SA 4.0, Odkaz

Léčivé účinky

  • Stimuluje činnost srdce.
  • Má diuretické a laxativní vlastnosti.
  • Používal se k léčbě onemocnění, jako je zácpa.

Použití a přípravky

Jako bylinné léky se používají jak rostlinné části, tak také kořeny rostliny. Rostlina obsahuje určité glykosidy, které působí jako srdeční stimulátor (gratiolin, gratiogenin a gratiotoxin), esenciální olej a třísloviny. Konitrud je hořká, štiplavá a diuretická bylina, která stimuluje srdce i dělohu a má silné laxativní vlastnosti.

Vzhledem k toxickým a silným účinkům bylin, je však velmi pravděpodobné, že způsobila více škody než užitku a pravděpodobně způsobila i smrtelné následky. To je také důvod, proč už je dnes rostlina používána jako lék zřídkakdy (rozdíl mezi účinnou a toxickou dávkou je velice malý).

Kromě bylinného použití jako stimulantu srdce se používala jako lidová medicína k léčbě zvětšené sleziny, střevních parazitů a určitých onemocnění jater, jako je žloutenka.

O konitrudu

Konitrud lékařský (Gratiola officinalis) roste divoce v západní a střední Evropě a odtud se rozšířil až do západní Asie. Byl zaveden do Severní Ameriky a Austrálie. Rostlina preferuje alkalickou vlhkou půdu na plném slunci. Patří do čeledi Scrophulariaceae (krtičníkovitých).

Tato rostlinka dorůstá do výšky 30-60 cm a patří mezi vytrvalé rostliny. Má vzpřímený, čtvercový, dutý stonek. Zelené listy jsou masité a mírně zubaté. Květy jsou bílé (s purpurovými žilkami) tubulární a sedí na krátkých stopkách v listových ramenech. Plody jsou špičaté kapsle ve tvaru vejce.

Dávkování a podání

Konitrud lékařský může být velmi jedovatý a měl by být používán velmi opatrně a pouze pod vedením kvalifikovaných bylinných praktiků. Do samoléčby se rozhodně nepouštějte!

Možné nežádoucí účinky a interakce

Nadměrné dávky mohou způsobit potrat, poškození ledvin a střevní krvácení a velké dávky mohou být smrtelné. Říká se, že pokud krávy požijí tuto rostlinu na pastvě, jejich mléko se také stane toxickým. Avšak žádné důkazy pro toto tvrzení neexistují.